W wersji beta iOS 13.4 dostrzeżono Apple CarKey, czyli nową funkcję, która wcześnie nie była przez firmę zapowiadana. Zresztą dalej Apple oficjalnie się do niej nie odniosło, więc na wprowadzenie jej w życie, użytkownicy będą musieli chwilę poczekać. Zdaje się jednak, że będzie warto, bo dzięki niej otworzymy samochód bez kluczyka, a z wykorzystaniem smartfona lub smartwatcha.

Nie przegap
Wywiad z CEO realme w Europie – Madhav Sheth zapowiada zmiany
Madhav Sheth
Nowy wiceprezes oraz CEO realme w Europie i Indiach, czyli Madhav Sheth, znalazł chwilę czasu dla nas i zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Ostatnie dni dla marki były wyjątkowo zajęte, bo firma po raz pierwszy pojawiła się na międzynarodowych targach IFA w Berlinie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o planach na przyszłość, rozwoju […]
Fot. PixaBay

Wersja beta iOS 13.4 trafiła już do pierwszych użytkowników produktów Apple, a to oznacza, że zaczęto jej się bacznie przyglądać. I podczas tego przyglądania się, natrafiono na ciekawą informację, która zapowiada nową funkcję. Jeżeli ktoś ma ochotę otwierać swój samochód za pomocą telefonu, to niewykluczone, że już niedługo będzie mógł tak robić. Są jednak pewne warunki, które trzeba będzie spełnić, żeby to w ogóle było możliwe.

Apple CarKey w iOS 13.4

Apple CarKey, bo tak nazywa się dostrzeżona funkcja, ma działać jak zwykły kluczyk do samochodu, ale obsługiwany poprzez moduł NFC. Cyfrowy klucz ma znajdować się w aplikacji Wallet, a żeby z niego skorzystać, trzeba będzie zbliżyć iPhone’a lub Apple Watch’a do odpowiedniego czytnika w pojeździe. Zakładając oczywiście to, że nasz samochód wyposażony jest w taką funkcjonalność, co takie oczywiste jeszcze nie jest.

Zobacz też: Apple Watch popularniejszy od szwajcarskich zegarków

To jedyna możliwość, którą będzie miało Apple CarKey. Użytkownicy będą mogli udostępniać swoje cyfrowe klucze zaufanym osobom (np. członkom rodziny), więc korzystanie z fizycznego kluczyka do samochodu nie będzie już koniecznością. Nie ma się co jednak jeszcze ekscytować. To dopiero wersja beta, a to nie oznacza, że funkcja pojawi się wraz ze stabilną aktualizacją. Może się okazać, że na Apple CarKey trzeba będzie jeszcze sporo poczekać. Niewykluczone też, że Apple w ogóle nie zdecyduje się na to, by wprowadzić rozwiązanie do swoich urządzeń. Niemniej jest to dość ciekawe, choć niewiele osób będzie z tego mogło na początku skorzystać.

Źródło: The Verge / 9to5mac
Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.