Google to firma, która oprócz wyszukiwarki na bieżąco rozwija wiele innych usług. Jedną z nich jest Android – najpopularniejszy na świecie system mobilny, który każdego dnia używany jest przez setki milionów osób. Niestety z uwagi na to, że Android to otwarty projekt, którego używać może każdy producent, na rynku pojawia się wiele urządzeń z preinstalowanymi, nieprzydatnymi dla użytkownika aplikacjami, które mają bardzo rozbudowane uprawnienia. Na całe szczęście tym problemem zainteresowały się już pewne organizacje, które wystosowały do Google list otwarty.

Privacy International i 50 innych organizacji apelują do Google w liście otwartym

Alphabet logo

Privacy International oraz inne organizacje pozarządowe w otwartym liście, który dostępny jest na stronie tej pierwszej instytucji, zaapelowały do CEO korporacji Alphabet. Chodzi o prywatność – organizacje są zaniepokojone preinstalowanymi na niektórych smartfonach aplikacjami, z których zazwyczaj nikt nie korzysta, a których nie da się odinstalować mimo tego, że posiadają one dostęp do olbrzymiej ilości zasobów na smartfonie, często tych prywatnych. Privacy International wspomina, że chińskie firmy produkujące tanie smartfony często wykorzystują ten sposób do zwiększenia zysków ze sprzedawanych urządzeń.

Zobacz także: Sonos pozywa Google. Chodzi o głośniki.

Organizacje apelują do Google, by taki proceder został ograniczony. Ich zdaniem gigant powinien mieć kontrolę również nad preinstalowanymi programami (których często nie ma w Sklepie Google Play), a użytkownik powinien mieć możliwość ich odinstalowania. A co wy sądzicie na ten temat? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Privacy International

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.