Szwedzki Instytut Badania Handlu ogłosił, że świątecznym prezentem roku 2019 jest pudełko do odkładania smartfonów. Organizacja ogłosiła, że smartfony zazwyczaj są trzymane w dłoniach przez członków rodziny, co odwraca ich uwagę od rozmowy. W rozwiązaniu problemu mają być pomocne pudełka ze specjalnymi przegródkami.

Dlaczego pudełko do odkładania smartfonów zostało prezentem roku?

Wybór tegorocznego prezentu roku tłumaczy szef szwedzkiego Instytutu Badania Handlu. Szwedzi coraz częściej zastanawiają się nad wpływem telefonów komórkowych na życie społeczne. Na przykład istnieją już aplikacje służące kontrolowaniu czasu użytkowania smartfonów. Uważamy, że dobrym pomysłem jest po prostu pudełko, do którego można odłożyć telefon, aby poczytać książkę, zasnąć lub porozmawiać w gronie rodziny – mówi.

pudełko do odkładania smartfonów

Trend wskazany przez instytut nie spodobał się sieciom handlowym. Firma Pricerunner przeprowadziła natomiast przed świętami badanie. Wynikało z niego, że Szwedzi najczęściej chcieliby znaleźć pod choinką książkę. To może także wskazywać, że ludzie chcą w święta odpocząć od świata cyfrowego i mediów społecznościowych – stwierdził szef Pricerunner Nicklas Storakers.

Czytaj także: W kościele można połączyć się z WiFi o nazwie „Lucyfer”. Proboszcz nie jest zachwycony

Dawniej prezentem roku w Szwecji był m.in. telefon

Instytut Badania Handlu w 1994 roku wskazał na prezent roku telefon komórkowy. W 1999 roku prezentem roku była książka. Z kolei w 2010 roku tytuł otrzymał tablet. Wracając do tegorocznych realiów, w Polsce pudełka na smartfony furory wprawdzie nie zrobiły, jednak i u nas zachęca się ludzi do przeżywania świąt z rodziną i zrobienia sobie odpoczynku od telefonów. Przykładem takich działań może być akcja Szary Ekran, o której pisaliśmy wczoraj.

Źródło: Polsat News

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.