Smartfony są tak popularnymi urządzeniami, że wiele osób używa ich ciągle, w każdej sytuacji. Akcja Szary Ekran zachęca nas, abyśmy w świątecznym okresie poświęcili czas i uwagę bliskim osobom, a nie mobilnym urządzeniom. W kampanię zaangażowało się już wiele znanych ludzi i firm.

Jak dołączyć do akcji Szary Ekran?

Żeby wziąć czynny udział w akcji Szary Ekran, należy zamieścić na Facebooku lub Instagramie zdjęcie, które pokazuje ekran naszego telefonu z włączoną skalą szarości. Post powinien zawierać hashtag #SzaryEkran oraz opis, w którym wyjaśnimy, dlaczego idea akcji jest nam bliska. We wpisie warto oznaczyć trzy osoby, które zachęcamy do udziału w akcji.

Jak włączyć skalę szarości w telefonie? W przypadku urządzeń z systemem iOS ścieżka dostępu prezentuje się następująco: Ustawienia → Dostępność → Ekran i wielkość tekstu → Filtry barwne → Włącz. Użytkownicy smartfonów z Androidem muszą wybrać Ustawienia → Informacje o urządzeniu → Numer kompilacji. Kilkukrotne kliknięcie tej opcji spowoduje włączenie trybu dla programistów i wyświetlenie komunikatu „jesteś programistą”. Teraz trzeba wrócić do zakładki Ustawienia, a następnie wybrać Opcje programistyczne → Symuluj przestrzeń kolorów → Monochromatyzm.

Co może zmienić szary ekran w telefonie?

Kolory, zwłaszcza te ciepłe, przyciągają naszą uwagę i sprawiają, że chętniej używamy smartfona. Zmienienie barw wyświetlanych przez telefon na odcienie szarości ma sprawić, że treści generowane przez urządzenie będą dla nas mniej atrakcyjne. W efekcie będziemy krócej korzystać z telefonu i rzadziej po niego sięgać, a to znacza więcej czasu w święta poświęconego bliskim osobom.

szary ekran

Na swojej stronie internetowej organizatorzy tak zachęcają do wzięcia udziału w akcji: Już co czwarta osoba zmaga się z uzależnieniem od ciągłego spoglądania w telefon. Aplikacje, filmy, zdjęcia i stale przybywające nowe treści absorbują na co dzień tak bardzo, że trudno jest przejść obok nich obojętnie. Z przeprowadzonych badań wynika, że za syndrom FOMO (lęk przed pominięciem) i nawyk ciągłego korzystania ze smartfona odpowiadają atrakcyjne dla mózgu ciepłe kolory aplikacji. Boże Narodzenie to najbardziej barwny, rodzinny i magiczny czas w całym roku. Dołącz do akcji i włącz szarość na ekranie telefonu, by lepiej widzieć kolory świąt w rzeczywistości.

Kto zaangażował się w akcję Szary Ekran?

Dotychczas w akcję zaangażowało się wiele znanych postaci. Są to m.in. Zbigniew Boniek (prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej) i Rafał Sonik (kierowca rajdowy, zwycięzca Rajdu Dakar 2015). Udział biorą także Rezigiusz (YouTuber), czy Filip Nowobilski (prowadzący program Duży w Maluchu). Swoje poparcie dla kampanii zadeklarowały również całe drużyny sportowe, m.in. Wisła Kraków, Cracovia, GKS Tychy czy hokejowa Reprezentacja Polski.

Czytaj także: Kolejne podwyżki prowizji na Allegro i wiele innych zmian także dla kupujących

Szary Ekran to nie pierwsze działanie mające sprawić, żeby ludzie mniej czasu spędzali z telefonem

Problem zbyt częstego używania smartfonów jest od jakiegoś czasu często omawiany w debacie publicznej. Popularne aplikacje społecznościowe udostępniły możliwość sprawdzenia, ile godzin dziennie spędza w nich użytkownik. Wiele osób po skorzystaniu z tej funkcji mogło się zdziwić. Często sięgamy po telefon na chwilę, aby sprawdzić coś na Facebooku czy Instagramie. Robimy to jednak tak często, że w ciągu całego dnia czas poświęcony na te aplikacje można by spożytkować na coś znacznie pożyteczniejszego. Warto wspomnieć także o nakładkach systemowych, które na głównym ekranie wyświetlają jedynie podstawowe funkcje urządzenia. Cały interfejs jest bardzo uproszczony i nie oferuje żadnych zabijaczy czasu. Wspomniane liczniki czasu w aplikacjach społecznościowych czy modyfikacje interfejsu smartfona mogą być w dłuższej perspektywie czasu nawet bardziej skuteczne niż kampania Szary Ekran, jednak wyjątkowość tej akcji polega na tym, że zwraca ona uwagę na konkretne problem: nałogowego używania smartfona podczas spotkań z bliskimi i uroczystości.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.