W tym roku na targach IFA 2019 Huawei zaprezentował procesor Kirin 990 5G, pierwszy na świecie chipset z wbudowanym modemem 5G stworzony na podstawie procesu EUV 7 nm firmy TSMC. Układy Kirin zawsze były znakiem rozpoznawczym urządzeń Huawei, często stanowiąc dla nich punkt sprzedaży. Sam producent nigdy tak naprawdę nie traktował ich jako produkty komercyjne, lecz raczej jako ważną własność intelektualną. Właśnie dlatego stwierdzenie Richarda Yu po IFA 2019 jest tak zaskakujące. Według Globaltimesa, w wywiadzie udzielonym po IFA, dyrektor generalny Huawei Richard Yu stwierdził, że Huawei rozważa teraz sprzedaż swoich chipsetów Kirin do innych branż. Podkreślił jednak, że tylko do konkretnych zastosowań, takich jakurządzenia IoT. Firma nadal niechętnie zajmuje się eksportem procesorów Kirin do smartfonów, choć nie wykluczyła takiej możliwości.

Huawei zacznie sprzedawać procesory

Huawei zacznie sprzedawać procesory

To wielki zwrot w stosunku do poprzedniego stanowiska firmy w sprawie układów Kirin. W przeszłości Huawei zawsze bardzo niechętnie mówił o sprzedaży swoich chipsetów Kirin innym. Zaledwie w zeszłym roku starszy dyrektor ds. produktów, Brody Ji, stwierdził:

Dla Huawei Kirin nie jest biznesem, ale produktem lub technologią, która działa jako nasza przewaga konkurencyjna w stosunku do konkurencyjnych marek smartfonów.

Powstaje więc pytanie, dlaczego nagła zmiana zdania? To prawdopodobnie aktualny amerykański zakaz, którym objęty jest Huawei. Możliwe, że firma spodziewa się ogromnego spadku dochodów z zakazu, być może z powodu strat na rynku międzynarodowym. W rezultacie jest zmuszona do podjęcia tego kroku jako sposobu na złagodzenie swoich problemów z dochodami.

Zobacz też: Android 10 z genialnymi możliwościami personalizacji. Poznajcie Pixel Themes

Ponadto, może to również pomóc Huawei rozszerzyć swoje połączenia z innymi firmami i budować mosty, które pomogą im w przyszłości. Wiemy, że Huawei chce zbudować inteligentny, połączony system, który pozwoli na swobodną komunikację wielu różnych urządzeń. Otwiera on nawet drzwi dla Huawei do bardziej efektywnego wprowadzania na rynek systemu Harmony OS, pozwalając na szybsze i wyższe tempo jego stosowania.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.