Oficjalna premiera Androida 10 miała miejsce kilka dni temu, kiedy to system został nareszcie udostępniony dla właścicieli smartfonów z serii Pixel. Okazuje się jednak, że to nie koniec nowości – najciekawsze może być dopiero przed nami. Eksperci z forum XDA-Developers dotarli bowiem do niezwykle interesujących informacji, które sugerują, że najnowszy smartfon giganta z Mountain View zadebiutuje z genialnymi możliwościami personalizacji. To wszystko ma być możliwe dzięki aplikacji Pixel Themes. Jak dokładnie prezentuje się program oraz na co nam pozwoli? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Czym jest aplikacja Pixel Themes?

Pixel Themes to program, który będzie pozwalał na personalizację systemu, który zainstalowany jest na naszym telefonie. Pierwsze wzmianki o nim można było odnaleźć już w kodzie źródłowym Androida Q – pełnoprawna wersja usługi odkryta została jednak dopiero w repozytoriach Google’a. Po instalacji aplikacji użytkownik otrzymuje możliwość dostosowania wyglądu interfejsu. Aby to zrobić, musi on posiadać Pixel Launcher. Niestety większość funkcji narzędzia na ten moment nie działa, jednak nic w tym dziwnego – Pixel Themes prawdopodobnie przygotowywane jest pod kątem najnowszego smartfona Google’a.

Jakie możliwości daje nam Pixel Themes?

Tak jak wspominałem – w tym momencie korzystanie z Pixel Themes jest praktycznie niemożliwe. Już wkrótce aplikacja ma pozwolić nam jednak na dostosowanie wyglądu takich elementów systemu jak:

  • zegar, który wyświetlany jest m.in. na ekranie blokady,
  • rozmiar siatki aplikacji pulpitu,
  • tapeta, która wyświetlana jest na pulpicie oraz ekranie blokady,
  • kolor poszczególnych elementów systemu (przycisków, ikon itp.),
  • czcionka

Jak widzicie, możliwości Pixel Themes są niesamowite. W przeszłości zmian tego typu dokonać można było jedynie za pośrednictwem dodatkowych aplikacji, które często wymagały roota. Cieszy zatem fakt, że każdy będzie mógł dostosować smartfona do swoich potrzeb. Warto wspomnieć o tym, że w przypadku, gdy użytkownik nie będzie chciał samemu zmieniać wszystkich ustawień, to będzie mógł zdecydować się na jeden z predefiniowanych stylów stworzonych przez grafików Google.

Zobacz też: Już wkrótce na Facebooku będziemy mogli poznać miłość życia.

Na poniższych zrzutach ekranu obejrzeć możecie, jak nowa aplikacja prezentuje się w praktyce.

Kto będzie mógł skorzystać z Pixel Themes?

Niestety jak na razie nie znamy oficjalnej odpowiedzi na to pytanie. Możemy jednak przypuszczać, że Pixel Themes będzie początkowo ekskluzywne dla nadchodzącego Pixela 4 – później program trafić może do właścicieli poprzednich modeli z tej rodziny. Warto pamiętać jednak, że po premierze narzędzia na pewno zaczną pracować nad nim eksperci z forum XDA-Developers. Oznacza to, że po pewnym czasie z Pixel Themes z pewnością będziemy mogli korzystać również na innych urządzeniach, oczywiście po spełnieniu danych warunków. Ja już nie mogę się doczekać – a jakie jest Wasze zdanie na temat opisanej przeze mnie aplikacji? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.