Targi IFA 2019 rozpoczęły się na dobre. Wiele firm zaprezentowało już swoje nowości – wraz z Huaweiem, który pokazał hucznie zapowiadanego Kirina 990 oraz jego odmianę z obsługą 5G. Procesory te to absolutnie najwyższa półka, z której dosięgnięciem konkurencja może mieć problem. Przyjrzyjmy się im.
Kirin 990 i Kirin 990 5G oficjalnie
Nie tak dawno temu Samsung pokazał autorskiego Exynosa 9825, który zasilił europejską wersję Galaxy Note10. Dziś przyszedł czas na Huaweia i jego wyczekiwanego Kirina 990 oraz wersję z 5G. Konferencja firmy niedawno się zakończyła, a my dzięki niej dowiedzieliśmy się o nowych procesorach absolutnie wszystkiego. Porównanie specyfikacji obu konstrukcji możecie zobaczyć powyżej. Nie trzeba być geniuszem, by zauważyć, że Kirin 990 5G jest lepszy od wersji podstawowej nie tylko dlatego, że obsługuje łączność 5G. Najpierw skupmy się na nim.
Zobacz także: Lud przemówił, Spotify posłuchało. Do aplikacji na Androida wróci usunięta wcześniej funkcja
Kirin 990 5G – specyfikacja
Kirin 990 5G składa się z trzech klastrów rdzeni. Dwa najmocniejsze rdzenie to Cortex-A76 pracujące na taktowaniu do 2,86 GHz, a dwa kolejne działają na nieco niższej częstotliwości – do 2,36 GHz. Prócz tego w opisywanym układzie znajdziemy także cztery rdzenie Cortex-A55 o taktowaniu do 1,95 GHz, przeznaczone dla mniej wymagających zadań. GPU to szesnastordzeniowy Mali-G76. W Kirinie 990 5G, jak możecie zresztą zobaczyć, znajdziemy także NPU dedykowane sztucznej inteligencji, które składa się z dwóch dużych rdzeni oraz jednego małego. Układ został wykonany w technologii 7 nm+ EUV, co pozwoliło na zmniejszenie jego rozmiaru, a zarazem zwiększenie energooszczędności.
Kirin 990 – specyfikacja
Kirin 990 to bardzo podobna, aczkolwiek nieco słabsza konstrukcja od Kirina 990 5G. Pierwszą, zauważalną różnicą pomiędzy nim, a wyżej postawionym bratem jest oczywiście brak obsługi 5G. Kirin 990 również ma dwa najmocniejsze rdzenie pracujące na taktowaniu do 2,86 Ghz, jednak dwa kolejne działają na jeszcze niższej częstotliwości (do 2,09 Ghz) od tych, które znajdziemy w wariancie 5G. Tak samo jest w przypadku czterech najsłabszych rdzeni Cortex-A55 – tutaj pracują one o częstotliwości 1,86 Ghz. Ponadto NPU składa się tu tylko z jednego dużego i jednego małego rdzenia. Układ został stworzony w nieco starszej technologii 7 nm.
Podsumowanie
Oba procesory po raz pierwszy zobaczymy w Huaweiu Mate 30 Pro i Huaweiu Mate 30 Pro 5G. Jak można się domyślić, ten pierwszy dostanie Kirina 990, a drugi Kirina 990 w wydaniu 5G. Nie można nie wspomnieć o fakcie, ze Kirin 990 5G w teście wydajności pobił Snapdragona 855. Dzięki benchmarkowi Geekbench dowiedzieliśmy się, że w teście jednego rdzenia układ Huaweia jest szybszy o 10%, a w teście wielordzeniowym – o 9%. Co więcej, Kirin 990 bije układ Qualcomma także pod względem wielkości, bo jest od niego aż o 26% mniejszy. Chińczycy pozamiatali – nie ma sensu się spierać, że jest inaczej.
Źródło: Phone Arena, Android Authority, GSMArena