Spekulacje z ostatnich poprawek Linuksa dają pewny pogląd na sprawę APU następnej generacji AMD. Będą one wykonane w procesie litograficznym 7 nm i zbudowane na rdzeniach Zen 2. Niestety, według najnowszych przecieków mają one wciąż zawierać układ graficzny Vega, zamiast przejść na Navi. Mam jednak nadzieję, że to są niczym niepotwierdzone pogłoski.

Renior LPDDR4X

Renior LPDDR4X

Samo przejście na ZEN2 to duża zmiana. Jednak nie to jest w tym przypadku najważniejsze. Para poprawek Linuksa zawiera wskazówki, że następna runda APU firmy AMD, o kryptonimie Renoir, będzie obsługiwać pamięć LPDDR4X. Pierwszy patch wymienia LPDDR4X jako obsługiwany typ pamięci. Natomiast drugi patch określa częstotliwość 4266 MHz. Poprawki zdają się sugerować, że Renoir mógłby otrzymać wyrafinowany kontroler pamięci, co byłoby mile widzianą aktualizacją w stosunku do specyfikacji DDR4-2400, którą obsługują Raven Ridge i Picasso.

Zobacz też: YouTube zapłaci wielomilionową grzywnę za naruszenie prywatności dzieci

Wydaje się, że niemieckie gniazdo techniczne ComputerBase i znany wyciek sprzętu Komachi_Ensaka były jednymi z pierwszych, które zauważyły linie kodu odwołujące się do uaktualnienia pamięci. Biorąc pod uwagę fakt, że układy APU firmy AMD Renoir będą walczyć z mobilnymi układami Intel Ice Lake, które obsługują zarówno DDR4-3200, jak i LPDDR4-3733 i są wyposażone w zintegrowaną grafikę Intel Gen11. Firma AMD prawdopodobnie zdała sobie sprawę, że konieczne jest zlikwidowanie luki w obsłudze pamięci. Pamiętajmy, że dla APU taktowanie RAM jest wręcz kluczową kwestią. Im szybsza pamięć operacyjna, tym lepiej sobie te układy radzą. W swojej szczytowej formie umożliwiają nawet rozgrywkę w najnowsze tytuły AAA. Renoir ma być następcą Picassa. Jego premiera ma mieć miejsce w 2020 roku.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.