Google umożliwi logowanie do wybranych usług przy pomocy odcisku palca

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-08-13

Możliwe jest zalogowanie się do niektórych usług Google przy użyciu tylko odcisku palca, a nie wpisywanie hasła. Funkcja jest dostępna od dzisiaj dla niektórych telefonów z systemem Android i będzie dostępna dla wszystkich telefonów z systemem Android 7 lub późniejszych w ciągu najbliższych kilku dni. Dodatkowo funkcja ta pozwala na korzystanie z tej samej metody odblokowywania co telefony. Czyli także przez PIN, wzór i hasło.

Logowanie w Chrome odciskiem palca

Logowanie w Chrome odciskiem palca

Jeśli mamy kompatybilne urządzenie z systemem Android musimy przejść do strony hasła.google.com, korzystając z aplikacji Chrome w swoim telefonie. Następnie musimy wybrać jedno z tych zapisanych haseł, po czym Google zapyta nas, czy to my. Następnie uwierzytelnić się przy użyciu wybranej przez siebie metody odblokowywania. Użytkownicy systemu Android mogą już używać swoich odcisków palców do uwierzytelniania niektórych zakupów w usługach takich jak Google Pay i Play Store. Od dziś można również korzystać z funkcji wyświetlania i edycji haseł. Pod warunkiem, że Google zapisało je dla nas na stronie. Google mówi, że planuje dodanie funkcji do większej liczby usług w przyszłości.

Zobacz też: Ta premiera nie ma sensu. iPad Pro 2019 jednak zadebiutuje jesienią

Nowa funkcjonalność została zbudowana przy użyciu protokołów FIDO2 i WebAuthn. Jest to otwarty standard, który strony internetowe mogą wykorzystywać do zabezpieczania logowań internetowych. FIDO2 jest znacznie bezpieczniejsze niż zwykłe hasła. Wszystkie urządzenia z systemem Android w wersji 7.0 lub nowszej posiadają ten certyfikat. Jedną z głównych zalet stosowania uwierzytelniania opartego na urządzeniu zamiast tradycyjnych haseł jest to, że eliminuje możliwość utraty danych w wyniku próby phishingu. Jednak należy pamiętać, że witryny inne niż Google nie są jeszcze obsługiwane przez tę funkcję.

Źródło: wccftech


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x