Podoba mi się fakt, że coraz większa liczba producentów stara się szybciej wydawać aktualizacje dla swoich smartfonów, bez wyraźnego pogorszenia jakości. Jestem niesamowicie ciekaw, jak szybko Android Q będzie trafiał na poszczególne modele, zważywszy, że producenci prześcigają się, kto będzie pierwszy. Mimo wszystko momentami taki wyścig brnie za daleko, bo okazuje się, że można pójść na skróty i wykorzystać pracę specjalistów z forum XDA Developers, przypisując ją swojemu programowi testowemu Androida Q. Tak postąpiła firma General Mobile, która bez oficjalnego wsparcia Google wyszła naprzeciw potrzebom użytkowników.

Tureckie General Mobile wydaje Android Q Beta w ramach kradzieży z forum XDA Developers

General Mobile postanowiło przygotować zamknięte testy Androida Q dla modelu 9 Pro, w ramach których jeden z tureckich użytkowników zauważył, że w oprogramowaniu kryją się charakterystyczne foldery i długo nie trzeba było szukać wyjaśnienia, co potwierdzają powyższe tweety. Producent wziął oprogramowanie z forum XDA Developers, nieudolnie podłożył swoje grafiki, gdzieniegdzie pozostawił podpisy autorów i beta testy Androida Q czas zacząć. Po wybuchu małej afery General Mobile na swoim forum dodało małą wzmiankę, w ramach której dziękują oryginalnym twórcom za przygotowanie oprogramowania. Z racji, że wszystko, co znajdziemy na wspomnianym forum, jest wydawane w ramach licencji open source, to teoretycznie nie ma mowy o złamaniu żadnego prawa. Sami autorzy nie czują się urażeni, a po prostu zdziwieni.

Zobacz też: Co powiecie na Androida z klawiaturą T9 od Nokii?

Swoją drogą, czy ktoś powinien się obawiać takich wydań Androida Q? Patrząc, że General Mobile postawiło na system dobitnie przetestowany, ze znanymi problemami, to… bardziej można by się obawiać o już w pełni autorskie aktualizacje, skoro w tym momencie trzeba było posuwać się do takich zabiegów. Przypomnijmy, że General Mobile nie należy do programu Google, w ramach którego grupa producentów ma pełny dostęp do Androida Q. Swego czasu ta firma była prekursorem Androida One, gdy ta wersja systemu stanowiła propozycję dla najtańszych modeli ze wsparciem prowadzonym bezpośrednio przez Google.

 

Źródło: XDA Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.