ARM jest jednym z liderów, jeśli chodzi o zestawy instrukcji obsługi procesora. Poza x86 firmy Intel nie widzieliśmy żadnego prawdziwego konkurenta dla ARM, przynajmniej do tej pory. Sifive jest odważnym startupem, który wykorzystuje otwarty źródłowy zestaw instrukcji RISC-V dla swoich procesorów. Podczas gdy w ciągu ostatnich kilku lat powoli się rozwijał, jednak prawdziwy przełom nastąpił, gdy Qualcomm został wpisany na listę inwestorów.

Sifive – wolna alternatywa dla ARM

Sifive

Qualcomm od dawna jest jednym z największych klientów ARM. Dlatego też fakt, że inwestuje w rozwój konkurenta tej architektury, jest niezwykle interesującą sytuacją. Co prawda RISC-V nie może jeszcze konkurować z ARM, jeśli chodzi o procesory w smartfonach. Jednak stają się one coraz bardziej popularne. Są one wykorzystywane głównie w urządzeniach IoT, smartwatch, i opaskach fitnesowych. Chociaż RISC-V nie stanowi teraz zagrożenia dla ARM, to szalone tempo rozwoju RISC-V może to zmienić.

Zobacz też: Producenci dali się nabrać. Na smartfonach znaleziono preinstalowane wirusy.

Chętnie zobaczymy więcej z SiFive w przyszłości, jak również kto jeszcze zdecyduje się w nie zainwestować. Od teraz mamy Qualcomma, a także innego producenta układów, czyli Intela. Do grona zainteresowanych należą także Samsung i Nvidia. Spodziewamy się, że wkrótce więcej firm będzie naciskać na alternatywę open source. Moglibyśmy znaleźć się w niezwykle interesujących czasach w świecie technologii. Niestety, nie wiadomo czy będzie ona postrzegana jako amerykańska technologia. Biorąc pod uwagę blokady handlowo-technologiczne stosowane przez USA wobec Huaweia kwestia ta może się okazać kluczową dla bezpieczeństwa interesów poszczególnych producentów w przyszłości. Przy takim scenariuszu może stanowić olbrzymie zagrożenie dla ARM, czego obawiają się włodarze giganta.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.