nazewnictwo wi fi alliance 6 802.11ax

Wi-Fi Alliance pokazuje, co to znaczy dobra zmiana nazewnictwa

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Często producenci starają się na różnoraki sposób zmienić sposób nazewnictwa swoich modeli, co nie zawsze wychodzi na dobre. Powoli w złą stronę idzie Nokia, która zaczęła niepotrzebnie mieszać w swoim portfolio, na siłę umieszczając obok siebie kolejne modele. Niemniej też interesującym przykładem jest Sony, które kilkukrotnie w swojej przygodzie z mobilnym rynkiem zmieniało nazewnictwo. Nie zawsze było to dobrze odbierane. Jednak w tym momencie można pochwalić Samsunga, który kilka lat temu postanowił drastycznie uprościć swoją nomenklaturę do kilku liter w ramach serii i roczników. Choć to też może się zmienić i Galaxy J zniknie. Tymczasem poznajcie najświeższy przykład od Wi-Fi Allience.

Nazewnictwo Wi-Fi nareszcie uproszczone – poznajcie Wi-Fi 6

Dotychczasowo technologie łączności bezprzewodowej w ramach tej struktury określane były literami. Dotychczas najlepszym standardem było 802.11ac, a jego poprzednikiem 802.11n. Jednak dla osób nieobeznanych w temacie takie oznaczenia były kompletnie obce. Nie dało się jednoznacznie określić, który typ jest lepszy. Dlatego teraz 802.11ax będzie rozpoznawalne, jako Wi-Fi 6. Z kolei 802.11ac to Wi-Fi 5, a 802.11n to Wi-Fi 4. Proste? Bardzo proste. Zmiany w najnowszej technologii są standardowe – większa przepustowość, większa pojemność, niższa latencja, mniejsze problemy w „gęstych” lokalizacjach i oczywiście mniejsze zużycie energii. Nie mogło też zabraknąć wzmianki o Internecie Rzeczy, który odgrywał kluczową rolę w tworzeniu nowego typu Wi-Fi.

Zobacz też: Czy wydajność nowych układów ma znaczenie?

Widoczne na powyższych grafikach oznaczenia kolejnych generacji mają być wykorzystywane przez wszystkie kompatybilne urządzenia. Dlatego zapewne niedługo spotkacie się z nimi na swoich smartfonach, jak i komputerach.

źródło: Wi-Fi Alliance

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy