Android-army1Gartner opublikował dziś nowe statystyki rynku urządzeń mobilnych na świecie, z których wynika, że względem poprzedniego roku sprzedaż smartfonów wzrosła w sposób znaczący, bo aż o 46,5%. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że po raz pierwszy w historii na świecie sprzedano więcej „inteligentnych telefonów” niż zwykłych komórek. Regionem, w którym zanotowano największe wzrosty jest Azja (74,1%), lecz sprzedaż urządzeń mobilnych znacząco zwiększyła się także w Ameryce Łacińskiej (wzrost o 55,7%), oraz w Europie Wschodniej (31,6%).

Dominującym systemem operacyjnym na rynku smartfonów jest stworzona przez Google platforma Android, której udział na świecie zbliża się już do 80%. Na drugim miejscu niezmiennie plasuje się system Apple, czyli iOS, jednak jego udział na rynku zmalał o 4 punkty procentowe względem tego samego okresu w ubiegłym roku. Na dalszych pozycjach znalazły się Windows Phone, a także system BlackBerry, jednak żadna z tych platform nie przekroczyła granicy 4%.

Żadne większe zmiany nie zaszły też w rankingu producentów smartfonów. Niekwestionowanym liderem pozostaje tutaj Samsung, którego rynkowy udział wynosi w tej chwili 31,7%. Na drugim miejscu znalazło się Apple, z solidnym, czternastoprocentowym udziałem. Dalsze lokaty zajęły firmy z dalekiego wschodu: LG i Lenovo, a także ZTE. Pozostali producenci, tacy jak Nokia, Sony, czy też HTC, znaleźli się poza czołową piątką.

Wyraźnie więc widać, że drugi kwartał roku został zdominowany przez Androida i producentów związanych z tą platformą. Należy jednak pamiętać, że od czasu premiery ostatniego iPhone’a minęło już sporo czasu, a klienci w chwili obecnej zwlekają z zakupem urządzeń Apple, czekając na premierę nowych modeli tego producenta – ma ona odbyć się już w przyszłym miesiącu, a według pogłosek zobaczymy dwa nowe urządzenia, skierowane na odmienne półki cenowe. Możemy więc domniemywać, że obraz rynkowy wyraźnie może się zmienić dopiero w czwartym kwartale, choć do tego czasu na rynku pojawi się też zapewne co najmniej kilka interesujących smartfonów z Androidem.

 

źródło: gartner.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Piotr Andrzejewski