samsung huawei

Huawei i Samsung chwalą się sprzedażą w Polsce, ale lider może być tylko jeden

2 minuty czytania
Komentarze

Wiele firm w końcu podsumowuje pierwsze kwartały, a inne badają rynek za ten okres. Dzisiaj jedna z nich postanowiła pokazać, jak kształtuje się branża mobilna w Polsce i od razu dwóch, czołowych producentów przedstawiło nam swoje dane. Mowa oczywiście o tytułowych Samsungu i Huaweiu, którzy idą łeb w łeb, zostawiając w tyle całą konkurencję. W końcu razem dzierżą ponad 2/3 naszego rynku.

Dane, które zaraz poznacie, zostały zebrane przez firmę GfK. Zacznijmy od Koreańczyków, którzy w pierwszym kwartale zanotowali udział marki w rynku na poziomie 31,1% (ujęcie ilościowe). To wzrost w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku o 2 punkty procentowe. W przypadku ujęcia wartościowego, Samsung stanowi 37,3% rynku, co z kolei jest wzrostem o 4,2 punktów procentowych. Koreańczycy podsumowują, że tak dobre wyniki to zasługa głównie takich modeli, jak Galaxy A5 (2017) czy też całej serii Galaxy J (2017). Niewątpliwie spory wpływ na całość miała też premiera flagowej serii Galaxy S9.

huawei p20 pro samsung galaxy s9 plus

Jak na tle Samsunga wypadł Huawei? Właściwie to Huawei i Honor, gdyż dane zebrane przez GfK dotyczą obu marek. Nie ma co ukrywać, Chińczycy wygrali z Koreańczykami, gdyż osiągnęli udział w rynku na poziomie 35,8% (ujęcie ilościowe). Jednak w przypadku ujęcia wartościowego, to Samsung jest liderem, gdyż Huawei zanotował 33,8% w tej mierze. Mimo wszystko, patrząc na rozwój obu firm, to Koreańczycy muszą naprawdę zacząć myśleć o obronie. Odpowiednio powyższe wskaźniki w przypadku Chińczyków urosły o 13 i 13,5 punktów procentowych względem pierwszego kwartału zeszłego roku. Przy okazji, bazując na danych Ipsos, Huawei pochwalił się, że rozpoznawalność ich marki w Polsce urosła do 38% (z 36%), a znajomość do 72% (z 65%).

Zobacz też: Ślepy test aparatu – Huawei P20 Pro czy iPhone X?

Czy za rok Chińczycy zdominują nasz rynek? Jeśli dalej będą się tak rozwijać, to tak, ale pamiętajmy, że w przyszłym roku czekają nas rewolucje w postaci elastycznych smartfonów. Niemniej jednak to nie górna półka notuje świetne wyniki w Polsce, a słabsze propozycje, co potwierdza popularność wielu modeli „Lite” od Huawei.

źródło: informacje prasowe

Motyw