Alcatel korzystał z nieuczciwych praktyk oceny aplikacji. Google już zadziałało

mm Michał Derej Newsy 2018-04-26

Alcatel to francuska korporacja, która na rynku urządzeń mobilnych zajmuje się głównie produkcja urządzeń ze średniej i niższej półki cenowej. O tej firmie jakiś czas temu zrobiło się głośno, gdy zaczęła ona zastępować podstawowe aplikacje, takie jak np. kalkulator czy galeria, zamiennikami niezależnego dewelopera, które aż przepełnione były reklamami. Dziś nastąpił ciąg dalszy afery, kiedy okazało się, że programy, których instalacja na telefonach użytkowników została wymuszona, żądają opłaty za korzystanie w postaci oceny w sklepie Google Play

Zobacz też: Zachowanie policjantów na pogrzebie w Stanach Zjednoczonych jest niedopuszczalne.

Nieporozumienia ciąg dalszy

To, co widzicie na powyższym zrzucie ekranu, to wiadomość, jaka wyświetlała się użytkownikom smartfonów Alcatela podczas próby skorzystania z kalkulatora. Co ciekawe, wiele osób nabrało się na ten proceder, mimo że łamie on zasady sklepu Google Play, a także jest po prostu nieuczciwy. Z tego powodu na portalu Reddit wybuchła afera, gdzie użytkownicy rozmawiali na temat fatalnych zagrywek producenta. Okazało się jednak, że nagłośnienie całej sprawy dało wymagany skutek – Google zdecydowało się na usunięcie feralnej aplikacji ze swojego sklepu, a Alcatel, który w najnowszą aktualizację programu prawdopodobnie nie był zamieszany w kwestii technicznej, postanowił zdalnie usunąć kalkulator ze smartfonów użytkowników, a następnie zastąpił go inną aplikacją.

Co sądzicie o tej sprawie? Czy uważacie, że wymuszanie dobrych ocen przez twórców aplikacji jest moralne?

Źródło: Reddit • Martina Neumayer

  Freemiumy wszędzie dookoła macie, to nic.. cisza. Mikropłatności to samo. A za byle klika już wielkie jęki, kwęki i płacze. To sobie kurrrka wodna płaćcie normalnie kasę za apkę, niech developer zarobi to co mu się należy za jego pracę i będzie święty spokój.
  Poza tym to nie Alcatel wbijał tylko zewnętrzny chiński rebrand francuskiej marki. To też warto by było podać, jeśli już mowa o firmach.

 • Łukasz Florkowski

  Alcatel jest chiński a nie francuski.

  • Michał Derej

   „Alcatel (formerly Alcatel OneTouch) is a French brand of mobile handsets owned by Finnish consumer electronics company Nokia and used under license[1] by Chinese electronics company TCL Corporation.”

   • Łukasz Florkowski

    To są chińskie telefony z logo Alcatela i nic więcej. To Chińczycy instalowali te programy a francuski Alcatel nic z tym wspólnego nie ma.

    • Martina Neumayer

     Dokładnie mówiąc to chiński rebrand oryginalnej marki.

 • cwaniak

  Wielka afera przez głupie okienko, a wystarczy nacisnąć Later i nikt nikogo nie zmusza, ale zawsze znajdzie się masa idiotów którzy myślą, że odblokuje im to jakieś funkcje. Chociaż deweloper też nie jest bez winy przez to że oszukuje, powinni zmienić te napisy i dodać opcję, aby nie przypominało już więcej i byłoby ok. Niestety trzeba przyznać, że Sklep Play to śmietniki i nie tylko ten deweloper sobie pozwalał na takie praktyki.
  Alcatel też nie jest bez winy, bo zamienili aplikacje na te od jakiegoś dewelopera by ciąć koszty i być może też zarobić na reklamach, ale poszło to za daleko i też straci wizerunkowo.

  • bongiel

   tylko, że jak naciśniesz „Later” to kalkulator jest okrojony z funkcji xd

   • @rtur

    Podaje wynik po obejrzeniu reklamy?

   • cwaniak

    Tylko ciekawe jakie to funkcje haha. Właśnie nie wiem czy to na serio odblokowywało jakieś fukcje czy nie

    • Michał Derej

     Odblokowywało.x