Project Treble został nieoficjalnie przeportowany na Xiaomi Redmi Note 4!

Kacper Kościański Newsy 2018-02-13

Dyskusje na temat problemu fragmentacji Androida toczą się już od wielu lat. W maju zeszłego roku Google wyszło z pomysłem, dzięki któremu smartfony z Zielonym Robocikiem miałyby dostawać aktualizacje częściej – nazwano go Projektem Treble.

Niestety do dziś wspomniana innowacja jest dostępna na niewielu smartfonach, jednak pewien użytkownik XDA o nazwie abhishek987 postanowił coś w tej kwestii zmienić i wydał port Projektu Treble na Xiaomi Redmi Note 4. Projekt Treble nie tylko pozwala na częstsze aktualizacje, a także jest przydatny dla twórców tzw. custom ROM-ów.

Zobacz także: Nie będzie LG V7, a LG V30s

Dokonanie to otwiera wiele nowych możliwości, takich jak m.in. instalowanie custom ROM-ów (np. LineageOS) na smartfonach, które wcześniej nie były w stanie ich obsłużyć. Programista opublikował nawet poradnik, w którym tłumaczy, jak wykonać cały proces na tytułowym telefonie. abhishek987 przetarł szlak wielu innym deweloperom, którzy bez wątpienia, zaczną prace nad przenoszeniem Projektu Treble także na inne urządzenia.

To oznacza wiele dobrych zmian – kiedy wyjdzie Android P, smartfony ze wsparciem Projektu Treble będą otrzymywać aktualizacje o wiele prędzej, a custom ROM-y będą pojawiać się szybciej i będą dostępne na większej liczbie urządzeń.

Źródło: androidpolice • To raczej kwestia czasu. Modyfikacje do Treble się pojawią prędzej czy później i to dzięki naszemu XDA 🙂

 • Dark1

  Ten telefon to będzie legenda

 • Jacek Cal

  To mi się podoba w Redmi Note 4. Moc Custom Romów. Możesz zmieniać jak rękawiczki. Nie jesteś uzależniony od MIUI.

 • Sevos

  Czy tylko ja mam wrażenie, że hobbyści jak anonimowy abhishek987 robią brudną robotę za Google?

  Przeraża mnie to, jak jeden, zwykły hobbysta z zapałem do takich rzeczy robi więcej niż cały zespół Google’a razem wzięty. I to za pieniądze.

  Niby opensource i to dlatego ludzie decydują się brać udział w rozwoju, ale mimo wszystko pozostaje niesmak.

  • Rafael Budnik

   Pozew do google może przyniesć wymierne korzyści w postaci milionów. Abhishek987 jako osoba prywatna nie rokuje na miliony, wiec az się nie chce go pozywać 😉
   Doskonałe wyjście – nieprawdaż ?

  • Adrian Markowski

   Ale gdyby nie tacy wiele osób by albo siedziało na starym systemie albo musiało wymienić tel aczkolwiek dla mnie GB był najlepszy

  • BlahFFF

   Po prostu tacy uzytkownicy czy deweloperzy moga sobie pozwolic na wiecej, wlacznie z przepartycjonowaniem telefonu, utrata danych uzytkownika, bugami itp. Zaden producent nigdy nie wyda ci aktualizacji, ktora zmusi uzytkownika do aktualizacji ktora moze sie wysypac ze wzgledow losowych i narazic uzytkownika na utrate danych. Takie rzeczy co prawda i tak sie zdarzaja, ale sa raczej wypadkiem przy pracy z danym egzemplarzem.

  • Za Google? Chyba raczej za Xiaomi, to oni powinni wprowadzić Treble. Podobnie nie wprowadzili inni producenci jak OnePlus, Samsung.x