android oreo

Marshmallow straciło pozycję lidera, a Oreo w powijakach. Fragmentacji ciąg dalszy

1 minuta czytania
Komentarze

Przy tak dużej liczbie urządzeń z Androidem nie sposób, aby wszystkie miały najnowszą wersję. Najnowsza aktualizacja może nie działać płynnie na budżetowych urządzeniach, ponieważ specyfikacja wielu z nich pozostawia wiele do życzenia. Ponadto producenci aktualizują zazwyczaj tylko najnowsze flagowce oraz te wydane rok wcześniej, rzadziej dwuletnie. Dopiero w dalszej kolejności update otrzymują tzw. średniaki, ale nie wszystkie, ponieważ dwuletnie urządzenia zazwyczaj go nie dostają. W ten sposób powstała duża fragmentacja systemu. Jak co miesiąc, możemy przyjrzeć się kolejnemu zestawieniu udziału poszczególnych wersji Androida.

Zobacz także: Smartfon z 10 GB RAM pojawi się jeszcze w tym roku

Według zestawienia zielony robot w wersji Oreo może pochwalić się 1,1% udziałem w rynku smartfonów z Androidem. Po raz pierwszy najpopularniejszym buildem został Nougat z wynikiem 28,5%. W końcu przegonił on Marshmallow, który okupuje drugą pozycję z rezultatem 28,1%. Na trzecim miejscu znajduje się Lollipop, który osiągnął 24,6% udziału w rynku. Jest to wciąż prawie ¼ wszystkich urządzeń z Androidem, a system ten został wydany w 2014 roku! Na kolejnych miejscach znajdują się odpowiednio KitKat 12%, Jelly Bean 5% oraz marginalne Ice Cream Sandwich 0,4% i Gingerbread 0,3%.

Ciekaw jestem czy Project Treble, który (mam nadzieję) trafi w 2018 do większej liczby urządzeń mobilnych przyspieszy proces aktualizacji. Póki co, tabela na której pokazano udział poszczególnych wersji Androida prezentuje jedną z największych wad zielonego robota – fragmentację systemu.

Źródło: androidheadlines