Akumulatory pozostawiają wiele do życzenia. Niestety, ale jest to najwolniej rozwijająca się branża w przypadku urządzeń mobilnych i najzwyczajniej w świecie producenci walczą o każdą minutę zużycia przez poszczególne podzespoły. Rok w rok narzekamy na to, że smartfony działają za krótko, ale czy rzeczywiście powinniśmy? Portal GSMArena niemalże od początku swojego istnienia gromadzi bardzo interesujące statystyki dotyczące wytrzymałości akumulatorów w urządzeniach mobilnych i teraz możemy zobaczyć ich rozwój.

Wspomniany serwis udostępnił dane z ostatnich 7 lat. Dzięki nim możemy dowiedzieć się jak rosła wytrzymałość akumulatorów oraz ich pojemność.

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Należy pamiętać, że testy GSMArena nie oddają rzeczywistego zużycia, ale dobrze obrazują porównania pomiędzy poszczególnymi modelami. Powyższy wykres wyraźnie pokazuje, że przez 7 lat pojemność ogniw się podwoiła, podobnie jak ich wytrzymałość. Weźmy teraz pod uwagę wyłącznie smartfony, które zostały zaprezentowane w zeszłym roku i podzielmy je na klasę cenową.

Wyraźnie widać, że im droższy telefon, tym „gorszy” akumulator. Jest to związane z większą liczbą dodatkowych podzespołów, jak i samą wydajność. O ile układy z najwyższej półki potrafią być bardziej oszczędne od tych słabszych, z wyższym procesem technologicznym to praca na pełnych obrotach nie wiąże się z mniejszym zużyciem energii, a wręcz przeciwnie. Do tego dochodzi sam fakt, że firmy chętniej montują pojemniejsze ogniwa do słabszych urządzeń.

Zobacz też: Co się zmieni w kolejnej aktualizacji iOS?

Wniosek jest prosty i znacie go zapewne od dawna. Jeśli potrzebujecie wydajnego smartfona to musicie pogodzić się z krótszym czasem pracy na jednym ładowaniu. Z kolei interesując się przede wszystkim wytrzymałością akumulatora, musicie patrzeć na tańsze urządzenia.

 

źródło: GSMArena
Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.