oszczędzanie baterii w smartfonie

Wytrzymałość akumulatorów w smartfonach na przestrzeni 7 lat

2 minuty czytania
Komentarze

Akumulatory pozostawiają wiele do życzenia. Niestety, ale jest to najwolniej rozwijająca się branża w przypadku urządzeń mobilnych i najzwyczajniej w świecie producenci walczą o każdą minutę zużycia przez poszczególne podzespoły. Rok w rok narzekamy na to, że smartfony działają za krótko, ale czy rzeczywiście powinniśmy? Portal GSMArena niemalże od początku swojego istnienia gromadzi bardzo interesujące statystyki dotyczące wytrzymałości akumulatorów w urządzeniach mobilnych i teraz możemy zobaczyć ich rozwój.

Wspomniany serwis udostępnił dane z ostatnich 7 lat. Dzięki nim możemy dowiedzieć się jak rosła wytrzymałość akumulatorów oraz ich pojemność.

Należy pamiętać, że testy GSMArena nie oddają rzeczywistego zużycia, ale dobrze obrazują porównania pomiędzy poszczególnymi modelami. Powyższy wykres wyraźnie pokazuje, że przez 7 lat pojemność ogniw się podwoiła, podobnie jak ich wytrzymałość. Weźmy teraz pod uwagę wyłącznie smartfony, które zostały zaprezentowane w zeszłym roku i podzielmy je na klasę cenową.

Wyraźnie widać, że im droższy telefon, tym „gorszy” akumulator. Jest to związane z większą liczbą dodatkowych podzespołów, jak i samą wydajność. O ile układy z najwyższej półki potrafią być bardziej oszczędne od tych słabszych, z wyższym procesem technologicznym to praca na pełnych obrotach nie wiąże się z mniejszym zużyciem energii, a wręcz przeciwnie. Do tego dochodzi sam fakt, że firmy chętniej montują pojemniejsze ogniwa do słabszych urządzeń.

Zobacz też: Co się zmieni w kolejnej aktualizacji iOS?

Wniosek jest prosty i znacie go zapewne od dawna. Jeśli potrzebujecie wydajnego smartfona to musicie pogodzić się z krótszym czasem pracy na jednym ładowaniu. Z kolei interesując się przede wszystkim wytrzymałością akumulatora, musicie patrzeć na tańsze urządzenia.

źródło: GSMArena

Motyw