[Pobierz] YouTube’a czekają duże zmiany – ciemny motyw, „przesuwanie” reklam

2 minuty czytania
Komentarze

Kiedy ostatnio Google wydało dużą aktualizację swoich aplikacji? Ciężko sobie przypomnieć, gdyż Amerykanie skupiają się na drobnych zmianach, coby nie odstraszyć użytkowników. W końcu każda zmiana designu zawsze spotyka się z oburzeniem i komentarzami w stylu „Jak przywrócić poprzedni wygląd?”. Stosunkowo niedawno YouTube doczekał się takiego odświeżenia – zniknęła czerwień, postawiono na biel i przeniesiony pasek zakładek. Zmiana koloru jest drażniąca, a razem z paskiem na dole zniknęła funkcja przewijania kart – to są ewidentne wady. Jednak jedna z nich niedługo może doczekać się atrakcyjnego liftingu.

Niedawno Google wydało nową wersję YouTube’a, oznaczoną numerem 13.01 i specjaliści z Android Police – tradycyjnie dla siebie – postanowili przyjrzeć się z bliska kodowi aplikacji. Z oficjalnych zmian można wymienić wyłącznie stworzoną odpowiednią sekcję w ustawieniach dla autoodtwarzania – wcześniej ten sam przełącznik nie był schowany. Tak, to wszystko, co Google oficjalnie zmieniło, ale ewidentnie szykują się większe zmiany. Przede wszystkim nadchodzi ciemny motyw, który będzie zbawieniem dla ekranów OLED. Wcześniejsza obsługa w kodzie opiewała tylko na zmianach w samym odtwarzaczu. Tymczasem najnowsza wersja pozwala zastosować ciemne tło dla całej aplikacji – póki co nie działa to poprawnie, więc firma jeszcze pracuje nad ostatnimi poprawkami.

Kolejna opcja to „swipe_to_skip_ad”. Reklamy są irytujące, ale YouTube i twórcy muszą z czegoś żyć. W Polsce już powoli pojawiają się opcje dofinansowywania autorów, swego rodzaju płatne subskrypcje, ale to wciąż nie to samo, co YouTube Red. Dlatego najczęściej musimy poczekać kilka sekund, żeby kliknąć przycisk „Pomiń reklamę”. Google chce pójść na rękę użytkownikom i nie będą już musieli czekać na pojawienie się klawisza, a wystarczy przesunąć palcem po ekranie. Jak to będzie działać? Lada moment powinniśmy się przekonać. 

Zobacz też: Face ID w Androidzie – śpiewka przyszłości?

Niewątpliwie to ciemny motyw wydaje się największą nowością, która zainteresuje użytkowników. Pozostałe zmiany nie są aż tak duże i równie dobrze ostatecznie mogą okazać się niezauważone. Najnowszą wersję YouTube’a tradycyjnie pobierzecie z APK Mirror: Klik!

źródło: Android Police

Motyw