Przygotujcie się na rewolucję – Samsung szykuje wyświetlacze Micro LED

Łukasz Pająk Newsy 2017-11-25

Najlepiej rozwijającym się podzespołem w urządzeniach mobilnych jest wyświetlacz. Co roku poznajemy wyraźną ewolucję w ekranach. W tym roku Samsung postanowił przekroczyć barierę 1000 nitów, a Apple zdecydowało się na technologię OLED. Coraz śmielej mów się o elastycznych smartfonach, które tak naprawdę będą wyposażone w elastyczne wyświetlacze. Jednak to nie wszystko, co szykują producenci – w drodze jest zupełnie nowe rozwiązanie, czyli Micro LED.

Sama technologia nie jest odkryciem ostatnich miesięcy. Sony od kilku lat prezentuje prototypowe panele, które zostały wykonane w technologii Micro LED. Co tak właściwie skrywa się pod tym pojęciem? W dużym uproszczeniu – zminiaturyzowane diody elektroluminescencyjne. 

Panele mLED charakteryzują się świetnymi parametrami w stosunku do lidera OLED:

 • do 30x jaśniejsze
 • bardziej energooszczędne
 • cieńsze i lżejsze
 • możliwość uzyskania wyższych rozdzielczości
 • szersza gama kolorów
 • dłuższa żywotność

Ideał, prawda? Do tego niestety trzeba dodać, że są zdecydowanie droższe w produkcji. To główna przyczyna, dlaczego jeszcze nie widzieliśmy w sklepach urządzeń z wyświetlaczami Micro LED. Jednak wszystko przed nami, gdyż w Sieci pojawił się bardzo interesujący raport. Według niego, Samsung już na przyszłorocznych targach CES przedstawi telewizor, który będzie wykorzystywał technologię mLED. Mało tego, w smartfonach to rozwiązanie ma pojawić się już w 2020 roku. Niewątpliwie ma ona szansę na sukces w urządzeniach noszonych, gdzie każdy milimetr ma znaczenie, a jeśli do tego oszczędzamy energię to w ogóle mówimy o pełnoprawnym sukcesie.

Zobacz też: Mały iPhone w drodze? Tylko czy jest on nam potrzebny do szczęścia?

Wszystko idealnie zgrywa się w czasie. W przyszłym roku rewolucją będą elastyczne wyświetlacze, które przez następny rok będą ulepszane. W międzyczasie urządzenia w tradycyjnych obudowach otrzymają mLED. Nie tylko Samsung szykuje taką rewolucję. Apple kilka lat temu wykupiło firmę LuxVue, która specjalizowała się w nowej technologii wyświetlaczy. LG zapewne też nie odpuści, więc na nudę nie będziemy narzekać.

źródło: The Investor • mickey93

  ciekawe dlaczego dopiero teraz?, zawsze mnie zastanawiało jak to możliwe że tranzystory w procesorach są po kilka/ kilkanaście nanometrów a nikt nie pomyśał nad LEDem tym bardziej że w wyświetlaczach wystarczy rozmiar pojedynczej diody na poziomie 15 um

  • jaad75

   Zwłaszcza, że zarówno ekrany OLED, jak i LCD z pełnym podświetleniem RGB-LED i strefowym wygaszaniem robili już jakieś 10 lat temu, ba, powszechne były też wtedy plazmy, a od lat stosowano niskorozdzielcze ekrany LED, więc sam pomysł był chyba oczywistością… Zamiast męczyć się z trwałością OLED-ów wystarczyło konsekwentnie zmniejszać klastry podświetlenia RGB, aż do poziomu kiedy zajmą powierzchnię pojedynczego piksela, a potem zredukować kanapkę filtrów powyżej… 🙂 A ile po drodze byłoby szczęścia z precyzyjnego local dimming i szerokiego gamutu w klasycznych LCD… Pamiętam jak lata temu zestawiano którąś Bravię XBR na Triluminous ze stosunkowo dużymi jeszcze klastrami i highendowe Kuro, twierdząc, że właśnie dzięki local dimming LCD dogoniło jakościowo niedościgniony wzór…

   • LCD

    Marketing Panie. Łatwiej sprzedać coraz wyższe rozdzielczości, dorzucić HDR, Dolby Atmos i ścigać się na grubość ramki i grubość ekranu, niż sprzedawać mało atrakcyjne telewizory ale z lepszymi ekranami. Widać to było pod koniec życia plazm w sklepach: mało kto kupował plazmę ze względu na jej wygląd bo jakością obrazu kosiła konkurencję, ale nie była tak smukła i ładna. teraz jeszcze ładniejsze i smukłe są bardzo drogie OLED.

 • stark2991

  No ciekawe, ciekawe. Połączenie zalet OLEDa z zaletami LCD? Kupuję to.

  • LCD

   Jakie zalety ma LCD w stosunku do OLED? Chyba tylko cenę produkcji, ale tutaj microLED jest jeszcze droższy.

   • stark2991

    Żywotność – LCD praktycznie się nie zużywa i nie zachodzi wypalanie
    Kąty widzenia – LCD nie ma problemu z dziwnymi zmianami kolorów pod kątem jak Amoledy
    Pobór energii przy jasnych obrazach jest niższy
    Wyższa ostrość przy tej samej rozdzielczości i przekątnej
    Możliwość produkcji panelu 120Hz
    Wysoka jasność maksymalna im nie szkodzi i mogą pracować na takiej przez dłuższy czas (Amoled zaraz się wypali, dlatego Samsungi boostują jasność tylko w silnym słońcu i tylko na auto)
    Jak widać parę plusów LCD jeszcze ma i bezsprzecznie gorszym go nazwać nie można 🙂

    • LCD

     Kąty widzenia, to nie problem technologii OLED a konkretnych wyświetlaczy i przy LCD zawsze będą gorsze.
     Pobór energii jest stały bo najwięcej przy LCD pobiera podświetlenie. Chyba, że zmniejszymy intensywność podświetlenia.
     Jak wyższa ostrość jak niższy kontrast? Co Ty wygadujesz? Chyba, że masz na myśli PenTile, ale to też dotyczy pewnych rozwiązań a nie technologii.
     Amoled ma faktycznie problem obecnie ze zużyciem, ale jasność na pewno generuje większą w urządzeniach mobilnych niż LCD bo nie ma tyle warstw przez które się trzeba przebić.
     LCD ma swoje zalety, ale ma sporo wad i lepszy jest jedynie do pewnych zastosowań, ale tutaj mówimy o mobilnych urządzeniach i w tym wypadku jednak AMOLED ma większą przewagę.

     • stark2991

      Skoro nawet najlepszy OLED w smartfonie, czyli ten w iPhone X ma problem z zafarbem pod kątem to nie wiem co go nie ma.
      Pobór energii w ekranach OLED jest zależny od treści, i jest wyższy przy wyświetlaniu białych i prawie białych obrazów.
      Oczywiście że mam na myśli PenTile. Znasz choćby jeden telefon, który ma zwykłe RGB? Bo ja nie.
      Amoled generuje wyższą jasność, ale mu to szkodzi, co już pisałem. Nie ma takiego ekranu Amoled, który by osiągał np. 1000 nit na manualu
      Nie musisz mnie przekonywać że Amoled jest lepszy bo też jestem jego zwolennikiem, ale wady i zalety obydwu technologii wypada znać 🙂

     • W nowych RGB nie występuje, ale kiedyś się zdarzało – ot choćby S2 czy symbianowe Nokie.

     • stark2991

      W S2 było Pentile Diamond, a w Nokiach wątpię

     • Te, wątpię wątpię, toż przecież ja mam taką Nokią, niedowiarku 😀 A co jak co, ale przy 220 ppi to zdecydowanie da się zobaczyć, czy ekran ma Pentile czy nie 😀 I nie, Pentile Diamond to późniejszy wynalazek (pierwszym telefonem z tym było S4), a matryca RGB była głównym ulepszeniem w S2 w stosunku do S1. S2 to jedyna S-ka bez Pentile.

      https://www.engadget.com/2011/05/19/galaxy-s-ii-and-galaxy-s-screens-compared-at-the-subpixel-level/ – wideło wcięło, ale fotka z niego jest
      https://en.wikipedia.org/wiki/PenTile_matrix_family – jest lista Pentile’owych telefonów

     • stark2991

      Hm, widocznie mi się coś pomieszało.
      W sumie to by tłumaczyło, dlaczego ekran mojego S2 wygląda tak kiepsko po latach 🙂

     • LCD

      Już raz pisałem, że w OLED farbowanie pod kątem jest winą szkła. Dlatego występuje w takim stopniu w Pixel 2 XL a na przykład w moim Galaxy J5 2016 pomimo nałożonego szkła ochronnego efekt nie występuje.
      Ja nie chce nikogo przekonywać bo co mi do tego. Jednak jeśli chodzi o urządzenia mobilne to w tej chwili konkurencja na LCD jest w tyle, co widać chociażby po przejściu nawet Apple na OLED. A to, że któryś producent „zepsuje” urządzenie źle je projektując nie oznacza, że od razu cała technologia jest zła.

     • Co do kątów widzenia to – jako fan oledów, ale użytkownik LCD – nie mogę się zgodzić. Jakkolwiek bym tego swojego LCD nie odchylał to nie ma żadnych zauważalnych zmian w obrazie. Jeszcze nie widziałem żadnego oleda, który by tak potrafił. A żeby być lepszym to musiałby być czytelny nawet jak się spojrzy z tyłu 😛

     • LCD
     • Celnie 😉

     • kaliente

      iPhone 8 ma wyraźne wygaszenie jasności ekranu pod kątem, dużo wyraźniejsze niż OLED w X. Ekran w X przy wyświetlaniu kolorowego obrazu ma idealne kąty widzenia, zmianę koloru zauważalnie widać tylko na białym tle.

     • No cóż, nie miałem okazji jeszcze oglądać X-a.

 • Bartek

  Ale to zawsze jest LCD LED. Tak jak nie ma czegoś takiego jak Qled tak i to to nadal LED.
  Przypomnę,że LG dysponuje również technologią Kropki. NanoCell – troszkę nowsza technologiia..

  • arturho

   Nano Cell to także LCD, o ile u Samsunga bierzesz to za minus, to u LG jest to ewolucja? Chociaż zgadzam się że to co najwyżej ewolucja, żadna rewolucja, bliźniacza technologia do Quantum Dot Samsunga

  • jaad75

   Ekran Micro LED nie ma nic wspólnego z ekranem LCD z podświetleniem LED. Z technicznego punktu widzenia jest znacznie bardziej podobny do ekranu OLED, tyle, że nie używa się w nim warstwy organicznej, a zminiaturyzowanych klasycznych LED-ów RGB, stąd znacznie wyższa efektywność i trwałość.

 • Pabliell

  Rewolucja rewolucją, ale za jaką cenę? Według tych infografik koszt produkcji Micro LED jest 3-4 razy wyższy od OLED.
  Teraz sobie pogdybamy.
  Koszt materiałów Galaxy S8 oszacowano na $308, z czego $85 to sam ekran. Zastosowanie mLED przy aktualnym koszcie produkcji podniosłoby koszt materiałów ponad poziom $500. Cena Galaxy S8 zaraz po premierze wynosiła $800. Można więc śmiało powiedzieć, że Galaxy S8 z ekranem mLED zamiast AMOLED kosztowałby na starcie $1200. A to byłby najtańszy z serii flagowców.
  Czyli teraz poczekamy jakieś 3 lata i smartfony będą kosztować $1500.

  • Łukasz Pająk

   Tak tylko powyższe dane są z ostatnich lat. Docelowo ta technologia ma trafić do smartfonów w 2020 roku. Do tego czasu z pewnością się to zmieni.

   • Pabliell

    Miejmy nadzieję. Póki co nie wygląda to zbyt dobrze.

    • Łukasz Pająk

     Jak każde nowości pod względem cenowym 🙂

  • stark2991

   Ekrany OLED tez przez długi czas były droższe w produkcji. Tak jak i wszystko co nowe. Parę lat minie zanim się to upowszechni, ale gdy to zrobi to już same plusy.

  • OnDaReal

   do 2020 roku pewnie i tak flagowce będą tyle kosztować 😛x