MediaTek liderem rynku

MediaTek nakłania do rezygnacji ze Snapdragonów – o dziwo, ma to sens

2 minuty czytania
Komentarze

Na rynku układów scalonych dla smartfonów nastał pewien zastój. Z roku na rok niewiele się zmienia. Rośnie wydajność, ale o rewolucjach nie możemy mówić. Producenci po prostu przystosowują nowe technologie do swoich propozycji, takie jak nowe zabezpieczenia biometryczne. Poza tym rządzi wyłącznie jedna firma, a konkurencja tworzy wyłącznie dla siebie lub… znika z rynku. Poniekąd sami na to zapracowaliśmy, ale w głównej mierze wynika to z polityk poszczególnych producentów – niewydawanie źródeł, niska wydajność czy też utrata jej poprzez wysokie temperatury pracy. Dlatego od dłuższego czasu patrzymy wyłącznie na Qualcomma i ich układy z rodziny Snapdragon.

Kiedyś MediaTek wypracował sobie bardzo dobrą pozycję wśród budżetowców, ale z czasem Tajwańczycy postanowili zawalczyć o większą część rynku. Efekt okazał się fatalny – dzisiaj widząc układy z serii Helio najczęściej odrzuca się dane urządzenie. Firma chce z tym walczyć i już nakłania chińskich producentów urządzeń mobilnych do stosowania ich układów. MediaTek postanowił skupić się na najniższej oraz średniej półce. Tajwańczycy najprawdopodobniej odpuszczą sobie walkę wśród flagowych modeli. Ten segment zostaje dla Qualcomma, który może skupić się wyłącznie na nim. Tak wynika z plotek, które są ściśle związane z przejęciem Amerykanów przez Broadcom. Swoją drogą, flagowe MediaTeki mogą sprzedawać się gorzej niż Essential Phone. To naprawdę fatalny wynik.

Zobacz też: Superkomputer? Tylko z Linuxem!

Na rynku znajdziemy Exynosy, Kiriny, różne Spreadtrumy, ale te układy są… wyjątkowe na swój sposób i zazwyczaj dostępne wyłącznie w autorskich smartfonach. Czy MediaTek ma szansę wyjść na prostą? Jeżeli zacznie udostępniać kody źródłowe i poprawi jakość swoich układów to jak najbardziej – potrzebujemy konkurencji dla Snapdragonów.

Zapraszamy do naszej grupy Facebookowej – szybkie porady, pomoc w wyborze smartfona, ciekawostki, promocje oraz konkursy.

źródło: Gizchina