Zdjęcie NASA przedstawiające wnętrze kapsuły, która pobrała próbki z asteroidy Bennu..
LINKI AFILIACYJNE

NASA prezentuje zdjęcia próbek z asteroidy Bennu. Dzięki temu poznamy historię Układu Słonecznego

3 minuty czytania
Komentarze

Misja OSIRIS-REx to jedna z inicjatyw NASA, która ma na celu zgłębienie wiedzy o początkach naszego Układu Słonecznego. Jej kluczowym elementem było zebranie próbek z asteroidy Bennu, czyli obiektu kosmicznego, który może dostarczyć cennych informacji o wczesnych etapach istnienia Drogi Mlecznej.

Zdjęcie NASA podbija internet – to próbka asteroidy Bennu

Astronauci NASA w skafandrach kosmicznych na powierzchni księżycowej; jeden trzyma skałę, drugi robi zdjęcie.
Fot. NASA / materiały prasowe

Niedawno zespół Astromaterials dokonał przełomowego odkrycia w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona. Naukowcom pracującym dla NASA udało się rozebrać głowice sondy OSIRIS-REx. To z kolei pozwoliło uzyskać dostęp do próbki asteroidy Bennu. Co ciekawe zawiera ona zaledwie 250 gramów materiałów o wielkości nieprzekraczającej jednego centymetra.

Mogłoby się wydawać, że jest to niewiele, jednak próbka ma wyjątkowe znaczenie naukowe. Odpowiednie badania mogą rzucić światło na wiele aspektów związanych z historią i składem asteroid. Co więcej, w grę wchodzą także odkrycia dotyczące procesów, które kształtowały wczesny Układ Słoneczny.

Tłumaczenie: Otwarte! Otwarte! A do tego gotowe na zbliżenie. Po udanym usunięciu dwóch ostatnich elementów, 10 stycznia członkowie zespołu Astromaterials sfotografowali próbkę asteroidy #OSIRISREx specjalną techniką, aby uzyskać zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Zobacz też: Tegoroczne misje kosmiczne ESA będą przełomowe, a wkład Polski nieoceniony

Próbka z Bennu wkrótce zostanie dokładnie przebadana przez naukowców NASA. Następnie Amerykanie stworzą z niej materiał dostępny dla społeczności naukowej na całym świecie. Kolejne badania zapewne poszerzą naszą wiedzę o asteroidach, ale również przyczynią się do lepszego zrozumienia historii Układu Słonecznego.

Nasi inżynierowie i naukowcy przez ostatnie tygodnie niestrudzenie badali próbkę ponad 70 gramów materii, do której udało się dostać wcześniej. Jednocześnie pracowali nad projektowaniem, budową i testami nowych narzędzi, które umożliwiłyby bezpieczne dostanie się do głównej części materii pobranej z Bennu.

Astrofizyczka dr Eileen Stansbery, szefowa działu ARES (Astromaterials Research and Exploration Science Directorate – Dyrekcji ds. Badań i Poszukiwań Astromateriałów) w centrum im. Johnsona, cytowana przez portal Nauka w Polsce

Misja OSIRIS-REx stanowi ważny kamień milowy w badaniach kosmicznych i daje obietnicę nowych, fascynujących odkryć w dziedzinie astronomii i astrofizyki. Pokazuje również, jak istotne jest dalsze eksplorowanie kosmosu w celu zrozumienia naszej przeszłości i potencjalnej przyszłości. Jeśli interesuje Was temat nowych technologii i kosmosu, bardzo możliwe, że pomyśleliście o słynnym wystrzeleniu Tesli w kosmos. Co ciekawe auto skonstruowane przez firmę Elona Muska, pomimo swojego statusu premium jest kilkaset razy tańsze niż najdroższe samochody świata, które porównywaliśmy w ramach innego tekstu.

Źródło: NASA & Nauka w Polsce. Zdjęcie otwierające: NASA / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.