Artystyczna kompozycja przedstawiająca Ziemię i Jowisza na tle kosmicznego nieba z widoczną mgławicą i gwiazdami, nad horyzontem świtającego Słońca.

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem. Gazowy olbrzym będzie widoczny gołym okiem

2 minuty czytania
Komentarze

Nadchodzi niezwykłe zjawisko astronomiczne, które będzie widoczne w najbliższym czasie. Koniunkcja Księżyca z Jowiszem to wyjątkowe wydarzenie, które ma pełne prawo zainteresować nie tylko miłośników astronomii, ale również fanów nietuzinkowych widoków.

Przed nami koniunkcja Księżyca z Jowiszem co to takiego?

Widok Ziemi z kosmosu, gdzie widać oświetloną część świata z kontynentami Azją i Australią oraz Księżyc w tle.
Fot. 0fjd125gk87 /P ixabay

Już w najbliższy czwartek, czyli 18 stycznia nastąpi koniunkcja Księżyca z Jowiszem, która będzie widoczna gołym okiem. Aby jednak w pełni docenić piękno wydarzenia, zaleca się korzystanie z lornetki lub teleskopu. Najlepsze warunki obserwacyjne zapewni ciemne niebo, z dala od miejskich świateł. Warto również sprawdzić lokalną prognozę pogody, aby upewnić się, że niebo będzie bezchmurne.

Koniunkcja nastąpi około godziny 21:10. Wówczas Księżyc i Jowisz, czyli największą planetę w Układzie Słonecznym będzie dzielić zaledwie 2,1 stopnia na niebie. Co ważne, gazowy olbrzym będzie widoczny już od godziny 16:30. Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście obserwować tego zjawiska, istnieje możliwość śledzenia koniunkcji w internecie. Wielu zapalonych astronomów oraz instytucji naukowych często organizuje transmisje na żywo z tego typu wydarzeń. W związku z tym warto poszukać transmisji na żywo w mediach społecznościowych, stronach poświęconych astronomii, a także na platformach streamingowych. Tego typu streamy często oferują również komentarze ekspertów, co dodatkowo wzbogaca doświadczenie obserwacji.

Rok temu na przełomie lutego i marca mogliśmy z kolei oglądać koniunkcję Jowisza i Wenus. Wówczas zjawisko wywołało spore poruszenie w internecie, a to jak wyglądało w praktyce możecie zobaczyć poniżej.

Zobacz też: W kosmosie odkryto Wielki Pierścień. Jego istnienie może podważyć dotychczasowe teorie

Co ciekawe kolejnego dnia, czyli w piątek 19 stycznia, czeka nas kolejna koniunkcja. Niestety, aby ją dostrzec, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt w postaci teleskopu. Tym razem zbliżą się do siebie Księżyc oraz planeta Uran – siódma od Słońca planeta Układu Słonecznego.

Koniunkcje Księżyca z jasnymi planetami, albo koniunkcje pomiędzy planetami to bardzo widowiskowe zjawiska astronomiczne. Nie ma potrzeby podziwiania ich dokładnie w momencie koniunkcji, można to zrobić na przykład godzinę przed lub po tym momencie. Zwykle nawet dzień przed i dzień po momencie koniunkcji widok na niebie również jest ciekawy.

Nauka w Polsce (Ministerstwo Edukacji i Nauki)

Źródło: Nauka w Polsce. Zdjęcie otwierające: Obraz wygenerowany w DALLE-3

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.