Osoba leżąca na brzuchu na plaży z laptopem, na którym widać rozmowę wideo z trzema osobami, w tle morze i skały.
LINKI AFILIACYJNE

Najciekawsze sposoby na wykorzystanie VPN. Dbanie o prywatność to dopiero początek

8 minut czytania
Komentarze

Jakie są sposoby na wykorzystanie VPN? Okazuje się, że jest ich znacznie więcej niż mogłoby się nam wydawać. Oprócz zapewnienia sobie bezpieczeństwa w sieci, w grę wchodzą również takie kwestie, jak omijanie lokalnych ograniczeń czy też poszerzenie możliwości w surfowaniu po internecie.

Czym jest oraz gdzie wykorzystuje się VPN

Ilustracja do tekstu Sposoby na wykorzystanie VPN. Mężczyzna pracujący na laptopie z Surfshark VPN
Fot. Dan Nelson / Unsplash

Już od kilku lat technologia VPN jest coraz częściej promowana w niemalże każdym zakamarku internetu. W związku z tym warto przyjrzeć się temu, czym w zasadzie jest wirtualna sieć prywatna oraz, jak można wykorzystać ją w praktyce. Przede wszystkim VPN to technologia, która umożliwia bezpieczne połączenie się z internetem za pośrednictwem szyfrowanego „tunelu”. Taki zabieg sprawia, że użytkownik jest w stanie chronić swoje dane osobowe i zachować prywatność w sieci. Co najważniejsze, VPN maskuje adres IP użytkownika. W praktyce oznacza to, że jego działania w sieci stają się trudniejsze do wyśledzenia, a lokalizacja geograficzna może zostać ukryta lub całkowicie zmieniona.

Aby korzystać z VPN, należy zainstalować dedykowane oprogramowanie od dostawcy na swoim urządzeniu (komputer, smartfon czy tablet). Po wykupieniu subskrypcji użytkownik loguje się do serwera VPN, wybierając lokalizację, przez którą chce się połączyć. Od tego momentu cały ruch internetowy jest przekierowywany przez serwer wirtualnej sieci prywatnej, zapewniając anonimowość i bezpieczeństwo.

Usługi VPN wykorzystują zaawansowane technologie szyfrowania, takie jak AES (Advanced Encryption Standard) z kluczem 256-bitowym, aby zabezpieczyć wszystkie przesyłane przez siebie dane. Dzięki temu nawet jeśli ktoś przechwyci te dane, będą one nieczytelne bez odpowiedniego klucza deszyfrującego. Dodatkowo podczas korzystania z usługi VPN, użytkownik łączy się z serwerem VPN za pomocą zaszyfrowanego tunelu, co powoduje, że jego prawdziwy adres IP jest ukryty. Zamiast tego, strony internetowe i inne usługi online widzą tylko adres IP serwera VPN, co pomaga w zachowaniu anonimowości użytkownika.

Wszystko to brzmi całkiem logicznie, jednak warto zadać sobie pytanie, jakie są sposoby na wykorzystanie VPN w praktyce?

Najciekawsze sposoby na wykorzystanie VPN

VPN Surfshark na ekranie laptopa
Fot. Surfshark / materiały prasowe

Wśród podstawowych funkcji VPN często wymienia się bezpieczeństwo oraz prywatność podczas korzystania z internetu. Niemniej pamiętajmy, że omawiana dziś technologia to nie tylko narzędzie do ochrony swobody w sieci. Jej zastosowania są bardzo szerokie i służą różnorakim celom – od prywatnych aż po zawodowe. Poniżej znajdziecie siedem najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie VPN w praktyce.

Streaming zagranicznych treści

VPN pozwala na dostęp do bibliotek filmów i seriali z różnych regionów, które mogą być niedostępne w danym kraju z powodu ograniczeń licencyjnych. Na przykład, użytkownik z Polski może korzystać z amerykańskiej biblioteki Netflix, aby oglądać treści, które nie są dostępne w polskiej wersji serwisu. To samo dotyczy platform streamingowych, które w ogóle nie operują na terytorium naszego kraju. Mowa tu o ESPN+, Paramount+ czy Hulu.

Bezpieczne korzystanie z bankowości Internetowej

VPN jest szczególnie przydatny dla osób podróżujących lub mieszkających za granicą, które chcą korzystać z usług bankowych dostępnych w ich kraju pochodzenia. Szyfrowane połączenie zapewnia, że wszystkie transakcje i dane logowania są chronione przed hakerami (szczególnie ważne jest to przy korzystaniu z publicznych sieci Wi-Fi, na przykład na lotnisku).

Ochrona tożsamości w sieciach społecznościowych

Używanie VPN przy korzystaniu z mediów społecznościowych pomaga w utrzymaniu anonimowości i ochronie przed zbieraniem danych przez firmy i reklamodawców. Umożliwia to również dostęp do platform społecznościowych w krajach, gdzie są one cenzurowane lub zablokowane, jak na przykład Chiny czy niektóre państwa Bliskiego Wschodu.

Dostęp do zablokowanych stron i usług

VPN umożliwia obejście blokad internetowych wprowadzonych przez rządy lub instytucje. Na przykład, dziennikarze i aktywiści pochodzący z wyjątkowo restrykcyjnych krajów korzystają z VPN, aby omijać cenzurę i uzyskiwać dostęp do podstawowych niesfałszowanych informacji oraz wiadomości.

Zdalny dostęp do firmowych zasobów

W modelu pracy zdalnej lub hybrydowej VPN umożliwia pracownikom bezpieczny dostęp do wewnętrznych zasobów firmy, takich jak sieci, bazy danych czy narzędzia zarządzania projektami. To szczególnie ważne w sektorach, gdzie wymagana jest wysoka poufność danych. Mowa tu o branży finansowej, prawnej czy zdrowotnej.

Ochrona podczas pobierania plików

Użytkownicy, którzy pobierają duże ilości danych, często korzystają z VPN, aby zabezpieczyć swoje połączenie i zachować anonimowość. Jest to szczególnie ważne dla osób korzystających z sieci P2P.

Zwiększenie wydajności połączenia internetowego

W niektórych przypadkach VPN może pomóc w uniknięciu ograniczeń prędkości nakładanych przez dostawców internetu, zwłaszcza w godzinach szczytu. Poprzez wybór serwera VPN z mniejszym obciążeniem, użytkownicy mogą doświadczać lepszej prędkości przesyłania danych.

Sposoby na wykorzystanie VPN według ekspertów

W przypadku usług VPN nic nie zachęca do ich zakupu tak jak konkrety. W związku z tym przyjrzyjmy się opiniom ekspertów. Okazuje się bowiem, że Specjaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, tacy jak Brian Krebs, wskazują na fakt, że VPN-y pomagają chronić użytkowników przed śledzeniem działań online przez strony internetowe i aplikacje. Dzięki ukrywaniu prawdziwego adresu IP, usługi VPN mogą zapobiec gromadzeniu danych o zachowaniu użytkownika przez różne podmioty.

Co więcej, Troy Hunt, podkreśla znaczenie korzystania z usług VPN podczas połączenia się z publicznymi sieciami Wi-Fi, takimi jak w kawiarniach, lotniskach czy hotelach. Usługi VPN zapewniają dodatkową warstwę zabezpieczeń, co jest kluczowe w środowiskach, gdzie istnieje wysokie ryzyko ataków typu man-in-the-middle.

Porównanie ofert VPN

Aktualnie na rynku funkcjonuje kilku dużych graczy z sektora VPN. W praktyce oznacza to, że użytkownicy mają sporo możliwości do wyboru. Poniżej przygotowaliśmy dla was porównanie najpopularniejszych usług

ExpressVPN:

  • Cena: wyższa cena, ale oferuje rabaty na dłuższe subskrypcje.
  • Funkcje: szyfrowanie AES 256-bitowe, duży wybór serwerów w różnych krajach, aplikacje dla wielu platform, bezpieczne protokoły VPN, Kill Switch, Split Tunneling.
  • Wydajność: bardzo dobra wydajność, szybkie połączenia.
  • Obsługiwane platformy: Windows, macOS, iOS, Android, routery, Linux.

NordVPN:

  • Cena: średnia cena, ale często oferuje promocje i rabaty.
  • Funkcje: szyfrowanie AES 256-bitowe, ogromny wybór serwerów, specjalne serwery dla streamingowych usług, aplikacje dla wielu platform, podwójne szyfrowanie, CyberSec (blokowanie reklam i złośliwego oprogramowania), Kill Switch.
  • Wydajność: dobra wydajność, szybkie połączenia.
  • Obsługiwane platformy: Windows, macOS, iOS, Android, routery, Linux.

CyberGhost:

  • Cena: jedna z najbardziej przystępnych cen na rynku VPN.
  • Funkcje: szyfrowanie AES 256-bitowe, duży wybór serwerów, specjalne serwery do odblokowania treści, aplikacje dla wielu platform, automatyczne połączenie z najlepszym serwerem, blokowanie reklam i złośliwego oprogramowania.
  • Wydajność: dobra wydajność, choć nieco wolniejsza niż w przypadku niektórych innych usług.
  • Obsługiwane platformy: Windows, macOS, iOS, Android, Linux.

Surfshark:

  • Cena: jedna z najbardziej przystępnych cen na rynku VPN, zwłaszcza dla długoterminowych subskrypcji.
  • Funkcje: szyfrowanie AES 256-bitowe, duży wybór serwerów, aplikacje dla wielu platform, CleanWeb (blokowanie reklam i złośliwego oprogramowania), Kill Switch, MultiHop (podwójne połączenie VPN).
  • Wydajność: dobra wydajność, szybkie połączenia.
  • Obsługiwane platformy: Windows, macOS, iOS, Android, Linux.

Sposoby na wykorzystanie VPN

Osoba przegląda treści na tablecie z aplikacją do streamingu filmów i seriali.
Fot. Pixinooo / Depositphotos

Praktyczne sposoby na wykorzystanie VPN są wszechstronne i dostosowane do potrzeb różnych grup użytkowników. Od zapewnienia bezpieczeństwa i prywatności w sieci, przez dostęp do ograniczonych treści, aż po ułatwienie pracy zdalnej. VPN już od wielu lat stanowi kluczowe narzędzie w cyfrowym świecie, które codziennie naraża nas na wiele niebezpieczeństw.

Jeśli przytoczone wyżej sposoby na wykorzystanie VPN w praktyce sprawiły, że w waszych głowach pojawiła się myśl pokroju „to coś dla mnie” – nie ma nad czym się zastanawiać. Poniżej znajdziecie linki do dwóch najpopularniejszych usług VPN na rynku, czyli Surfshark oraz NordVPN.

Źródło: Opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Acer / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw