Chińska Stacja kosmiczna na orbicie nad chmurami Ziemi, widziana z góry.
LINKI AFILIACYJNE

Chińska stacja kosmiczna na pierwszych zdjęciach. Konkurent ISS w całej okazałości 

2 minuty czytania
Komentarze

Chińska stacja kosmiczna Tiangong przestała być już tylko planami Państwa Środka, a stała się rzeczywistością. I chociaż poszczególne jej moduły już od dawna krążą nad naszymi głowami, to chińska agencja kosmiczna po raz pierwszy pochwaliła się jej oficjalnymi zdjęciami, cementując tym samym swój kluczowy krok w podboju przestrzeni kosmicznej. Chociaż nagrania Ziemi z samej chińskiej stacji kosmicznej pojawiły się już wcześniej. 

Chińska stacja kosmiczna na oficjalnych zdjęciach

Same fotografie zostały upublicznione 28 listopada. Minęło jednak kilka dni, zanim trafiły one do zachodniej części internetu. Oczywiście chińska stacja kosmiczna Tiangong podobnie jak ISS ma modułową budowę. Obecnie znajdują się w niej moduły Wentian i Mengtian, które dołączyły do niej w 2022 roku, oraz mieszkalny moduł Tianhe, który został umieszczony na orbicie w 2021 roku i jest rdzeniem stacji. To właśnie w tym module znajdują się porty dokujące dla kapsuł załogowych, statków zaopatrzeniowych i nowych modułów stacji. Rzecz jasna łączenie modułów między sobą również jest możliwe.  W przyszłości stacja ma się powiększyć o kolejne 3 moduły. Jednak już teraz zyskała ona możliwości obsługi różnych operacji kosmicznych i badawczych. 

Warto dodać, że dużą rolę w budowie chińskiej stacji kosmicznej odegrali Amerykanie. Poniekąd to dzięki nim ta w ogóle powstała. Stało się tak, ponieważ Chiny zostały przez nich wykluczone z projektu ISS, więc Państwo Środka musiało opracować swój własny odpowiednik. Należy także podkreślić, że nawet kiedy chińska stacja kosmiczna zostanie w pełni ukończona i złożona z docelowych 6 modułów, to jej masa wciąż będzie odpowiadała około 40% masy ISS. Jest to więc projekt zauważalnie skromniejszy. Jako ciekawostkę przypomnę, że niewiele brakowało, a chińska stacja kosmiczna mogłaby zakończyć swój żywot. A wszystko to z winy Elona Muska.

Źródło: Space24, Fot: China Manned Space Agency