Tlen na Marsie. Szalenie ważny eksperyment NASA zakończony sukcesem

3 minuty czytania
Komentarze

Jeśli śledzicie działania NASA na Marsie, na pewno znacie rewolucyjne urządzenie MOXIE, które kiedy pojawiło się na Marsie wraz z łazikiem Perseverance, zmieniło oblicze działalności człowieka w tym miejscu. Ten projekt był pierwszą w historii demonstracją technologii, dzięki której ludzie mogliby przetrwać na Czerwonej Planecie i ją opuścić. Teraz technologia ma szansę zapewnić ewentualnej misji załogowej z astronautami tlen do oddychania, ale też do produkcji paliwa rakietowego.

Rekordowa produkcja tlenu na Marsie

O MOXIE, czyli nowoczesnym eksperymencie, który ma zapewnić astronautom tlen na Czerwonej Planecie, informowaliśmy was już nie raz. Za pierwszym razem w 2020 roku – wtedy możliwość powodzenia tego testu była pod znakiem zapytania.

Ale teraz wiemy, że robot NASA o nazwie Perseverance ze sprzętem MOXIE, który wylądował na Marsie dwa lata temu, ma zdolność do przekształcania części atmosfery planety, bogatej w dwutlenek węgla, w tlen. Gęstość tlenu tam jest bardzo niska w porównaniu z Ziemią, ale zawartość dwutlenku węgla jest znacznie większa.

NASA opracowała eksperymentalny sprzęt, który wytwarza tlen cząsteczkowy w procesie elektrochemicznym, oddzielając jeden atom tlenu od każdej cząsteczki dwutlenku węgla pompowanej z cienkiej atmosfery tej planety. Tlen jest nie tylko niezbędny do oddychania, ale także do produkcji paliwa rakietowego. Ostatnio podawaliśmy informację, że łazik Mars Perseverance pobił swój rekord w produkcji tlenu, osiągając tempo produkcji około 12 gramów tlenu na godzinę.

Sukces misji i dalsze plany

MOXIE wygenerowało tlen 16 razy podczas misji, przekształcając dwutlenek węgla z marsjańskiej atmosfery. W sumie urządzenie wyprodukowało 122 gramy tlenu, mniej więcej tyle, ile mały pies oddycha w ciągu 10 godzin. Najbardziej efektywny test MOXIE pozwolił na produkcję 12 gramów tlenu na godzinę, co przekroczyło początkowe cele NASA dla tego narzędzia. Pomimo sukcesu MOXIE, kolejnym krokiem nie będzie budowa jego ulepszonej wersji, ale stworzenie pełnoskalowego systemu, który obejmuje generator tlenu i sposób na jego skraplanie i przechowywanie.

Imponujące wyniki MOXIE pokazują, że możliwe jest wydobycie tlenu z atmosfery Marsa – tlenu, który mógłby pomóc przyszłym astronautom w dostarczaniu powietrza do oddychania lub paliwa rakietowego.

Rozwój technologii, które pozwolą nam wykorzystywać zasoby Księżyca i Marsa, ma kluczowe znaczenie dla budowania długoterminowej obecności na Księżycu, tworzenia solidnej gospodarki księżycowej i umożliwienia nam wsparcia początkowej kampanii eksploracji Marsa przez ludzi

– powiedziała zastępca administratora NASA Pam Melroy.

Teraz skoro technologia okazała się skuteczna, zostanie zastosowana na większą skalę. Możliwość produkcji tlenu na Czerwonej Planecie z wykorzystaniem lokalnej atmosfery miałaby kluczowe znaczenie dla przyszłych misji, umożliwiając astronautom pozyskiwanie tlenu na miejscu. Tlen ten mógłby być wykorzystywany w habitatach oraz jako składnik paliwa rakietowego, a technologia ta miałaby potencjał do znacznego obniżenia kosztów misji kosmicznych.

Źródło: NASA

Motyw