Linglong One

Chiny budują „nuklearną wyspę”. Linglong One to pierwsza tego typu elektrownia zatwierdzona przez MAEA

2 minuty czytania
Komentarze

Linglong One, zwany także jako ACP100 jest wielozadaniowym, małym reaktorem modułowym (SMR), który jest w stanie zabezpieczyć liczne potrzeby energetyczne regionu – i nie chodzi tu tylko o energię elektryczną. Natomiast dzięki swojej modułowej budowie i niewielkim rozmiarom może on zostać wykorzystany jako pojedynczy element znacznie większej instalacji. 

Linglong One to najciekawsza chińska elektrownia

Elektrownia ta powstaje w chińskiej prowincji Hajnan, która jest najbardziej wysuniętą na południe częścią Chin, a jednocześnie wyspą. Dlatego tak istotne jest rozwiązanie, które zaspokoi jej wszystkie potrzeby, czyniąc ją niezależną od Chin kontynentalnych pod względem energetyki. Linglong One może tu działać na aż czterech płaszczyznach.

Po pierwsze pozwala an produkcję energii elektrycznej. Pojedynczy reaktor ma być w stanie zasilić aż 526 tysięcy gospodarstw domowych. Biorąc pod uwagę, że wyspa ma 10 milionów mieszkańców, to 20 takich reaktorów powinno wystarczyć, do zaspokojenia ich potrzeb – rzecz jasna pomijając przemysł, biznes i infrastrukturę miejską

Zobacz też: Chiny idą na wojnę z internetem. Będą kary za lajki, a to dopiero początek

Kolejnym celem Linglong One jest produkcja energii cieplnej. Co prawda jest to obszar strefy klimatycznej zwrotnikowej, a położenie na wyspie stabilizuje amplitudy temperatur dzięki magazynowi energii, jakim jest ocean, to jednak zimą – o ile tak można określić tę porę roku w tym rejonie – pewne dogrzewanie pomieszczeń jest konieczne, chociaż w dzień wciąż mowa jest o kilkunastu stopniach powyżej zera. 

Warto także wspomnieć o produkcji pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, która może być wykorzystywana w przemyśle, oraz o tym, że reaktor ten potrafi odsalać wodę, co na wyspie może mieć kluczowe znaczenie – zwłaszcza w trakcie lata i niewielkich opadów deszczu. Jak widać, Hajnan został tu wybrany nie bez przyczyny: jest to świetne poletko doświadczalne dla technologii tego typu.

Oczywiście, jeśli ta się tam sprawdzi, to reaktory Linglong One mogą pojawić się także w innych lokalizacjach, w tym na znacznie mniejszych wyspach, a także trafić do partnerów biznesowych Państwa Środka. Co ciekawe, to pierwszy tego typu obiekt, który zyskał oficjalne zatwierdzenie ze strony Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). 

Źródło: YouTube, interestingenginering

Motyw