Radiowóz policyjny przed nowoczesnym budynkiem.

Policja będzie ścigać przestępców w elektrykach. Chevrolet Blazer wzbudza wątpliwości

3 minuty czytania
Komentarze

Postęp w dziedzinie elektromobilności widzimy na każdym kroku. Świetnym tego przykładem jest Chevrolet Blazer, którego amerykańska policja wykorzysta do ścigania przestępców. Co potrafi elektryk z kogutem na dachu oraz dlaczego nie wszyscy są przekonani do tego pomysłu?

Amerykańska policja dumnie prezentuje Chevroleta Blazera na torze

Amerykańska policja dumnie prezentuje Chevroleta Blazera na torze. Sześć policyjnych pojazdów na tle nowojorskiego krajobrazu z widokiem na drapacze chmur i most brookliński.
Fot. Chevrolet / materiały prasowe

Już dwa lata temu mogliśmy usłyszeć o tym, że amerykańska policja wyraziła zainteresowanie nabyciem floty elektrycznych radiowozów marki Chevrolet. Producent z Detroit stanął przed ogromnym wyzwaniem, ale wszystko wskazuje na to, że ostatecznie udało mu się ukończyć projekt.

Popularny serwis Electrek przeprowadził bowiem test pojazdu w docelowych warunkach. Zaznaczmy bowiem, że jedna ze specjalnych wersji Blazera została stworzona z myślą o pościgach za przestępcami. Jak więc elektryk wypada radzi sobie w praktyce? Poniżej znajdziecie link do jego testu.

Test Chevroleta Blazer na torze

Wersja policyjna Chevrolet Blazer EV została zaprojektowana tak, aby wytrzymać intensywną eksploatację charakterystyczną dla pracy w służbach mundurowych. W związku z tym inżynierowie wzmocnili konstrukcję nadwozia, która jest bardziej odporna na uderzenia i kolizje.

Niemniej mimo tego atutu wiele osób sceptycznie podchodzi do pomysłu elektrycznych radiowozów głównie ze względu na ograniczenia tego typu pojazdów. Mowa tu między innymi o zasięgu, który w trakcie intensywnego pościgu może się skurczyć, a co za tym idzie zakończyć obławę w najmniej oczekiwanym momencie.

Co Chevrolet Blazer zaoferuje policjantom?

Wnętrze samochodu z widocznym kokpitem, kierownicą z logo Chevrolet, ekranem nawigacji i laptopem z klawiaturą w przedniej części.
Fot. Chevrolet / materiały prasowe

Radiowóz jest wyposażony w zaawansowane systemy sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, które są kluczowe podczas pościgów i interwencji. Obejmuje to LED-owe światła ostrzegawcze o wysokiej intensywności, zamontowane na dachu oraz w grillach i tylnej części pojazdu i mocne syreny, które są łatwo słyszalne z dużych odległości.

Wewnątrz pojazdu znajdują się systemy komputerowe z dostępem do baz danych, umożliwiające szybki dostęp do informacji oraz komunikację z centralą, a także specjalne schowki i przedziały na przewożenie sprzętu policyjnego, takiego jak kamizelki kuloodporne, broń czy sprzęt ratunkowy. W zakresie bezpieczeństwa pojazd oferuje kuloodporne szyby i dodatkowe osłony oraz wzmocnienia drzwi, aby zapewnić ochronę przed atakami.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Chevrolet Blazer EV w wersji policyjnej jest wyposażony w dwa silniki elektryczne, co zapewnia napęd na wszystkie koła (AWD). To z kolei daje pojazdowi lepszą przyczepność i stabilność w każdych warunkach pogodowych. Moc silników wynosi około 500 KM, co pozwala na bardzo szybkie przyspieszenie, niezbędne podczas pościgów. Elektryczne silniki zapewniają natychmiastowy moment obrotowy, co przekłada się na dynamiczną jazdę i szybkie reakcje.

W pełni naładowany Blazer EV może przejechać około 400-500 km, co w teorii ma być wystarczające na codzienne patrole i interwencje. Pojazd wspiera szybkie ładowanie, więc uzupełnienie baterii do 80% zajmie około 30 minut. Chevrolet planuje wprowadzenie wersji policyjnej Blazer do użytku w 2024 roku. Proces wdrażania pojazdów elektrycznych do flot policyjnych będzie stopniowy, zależny od dostępności infrastruktury ładowania oraz funduszy na zakup nowych radiowozów.

Jeśli planujecie zgłębić rynek samochodowy, polecamy nasze zestawienie najlepszych aut dostępnych za kwotę do 20 tysięcy złotych. Tymczasem osoby zainteresowane nowymi technologiami w samochodach, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem na temat bezprzewodowego Android Auto.

Źródło: Electrek, Chevrolet. Zdjęcie otwierające: Chevrolet / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw