Niebieski SUV w ruchu na asfaltowej drodze z rozmytym tłem przedstawiającym wzgórza.
LINKI AFILIACYJNE

BYD wykorzysta technologię NVIDII. Chińczycy mają nowe podejście do elektromobilności

3 minuty czytania
Komentarze

BYD to jeden z największych chińskich koncernów zajmujących się produkcją samochodów elektrycznych. Pojazdy z Państwa Środka charakteryzują się przede wszystkim atrakcyjną ceną względem konkurentów z zachodu, ale także wykorzystaniem nowych i ciekawych technologii – wliczając w to współpracę z NVIDIĄ.

NVIDIA wspiera BYD w walce o jak najnowocześniejsze auta elektryczne

Logo NVIDIA na tle banknotów
Fot. Pexels / David McBee / Wikimedia Commons

Dynamicznie rozwijający się świat nowych technologii sprawił, że partnerstwa pomiędzy gigantami różnych branż stały się codziennością. Za przykład takiej współpracy można podać chińskiego producenta samochodów elektrycznych BYD oraz amerykańskiego lidera w dziedzinie układów scalonych, czyli NVIDIĘ.

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami obie strony rozszerzają partnerstwo w celu zmodernizowania floty pojazdów elektrycznych chińskiej marki. Aby tego dokonać, Chińczycy wykorzystają technologię chipów nowej generacji Drive Thor. Te urządzenia mają stać się mózgiem kolejnych niedrogich elektryków, który zapewni im inteligencję na niespotykanym dotąd poziomie. Dzięki zdolności do przetwarzania danych z sensorów pojazdu w czasie rzeczywistym platforma jest w stanie monitorować otoczenie pojazdu z niezwykłą precyzją.

Zobacz też: Polska elektryczna ciężarówka też potrafi. Przejechała w ramach testu ponad 2200 km

Dodatkowo przy odpowiednim zaprogramowaniu cały system może przewidywać potencjalne zagrożenia i automatycznie reagować na zmieniające się warunki drogowe. Takie możliwości otwierają drzwi do nowej generacji systemów ADAS (Advanced Driver-Assistance Systems), które zdefiniują standardy bezpieczeństwa w przyszłości.

Nowe technologie i elektryki idą w parze

Flaga z logo i napisami w języku chińskim, rozwiewana na wietrze, na tle niebieskiego nieba z chmurami.
Fot. BYD Group / materiały prasowe

Wprowadzenie zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji w produkcji samochodów elektrycznych nie jest pozbawione wyzwań. Wymaga to nie tylko znacznych inwestycji w badania i rozwój, ale również konfrontacji z obawami dotyczącymi prywatności i bezpieczeństwa danych. Ponadto integracja tak zaawansowanych systemów w pojazdach wymagać będzie opracowania nowych standardów bezpieczeństwa i protokołów komunikacyjnych.

Mimo tych wyzwań, perspektywy dla BYD i NVIDII wydają się być niezwykle obiecujące. Połączenie ekspertyzy amerykańskiej firmy w dziedzinie AI i procesorów z doświadczeniem Chińczyków w produkcji pojazdów elektrycznych może nie tylko przyspieszyć rozwój autonomicznych pojazdów, ale również zdefiniować nowe standardy w branży motoryzacyjnej. Pomimo tego zaznaczmy jednak, że motoryzacja w Polsce to wciąż głównie samochody spalinowe. W związku z tym, jeśli w najbliższym czasie chcielibyście zmienić swój środek transportu – z pewnością zainteresuje Was nasze zestawienie samochodów do 20 tysięcy złotych.

Niebieski SUV w ruchu na asfaltowej drodze z rozmytym tłem przedstawiającym wzgórza.
Fot. BYD Group / materiały prasowe

Źródło: Electrek. Zdjęcie otwierające: BYD Group / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw