Czarny, futurystyczny samochód z otwartymi w górę drzwiami na ciemnym tle.
LINKI AFILIACYJNE

Latający samochód z bliska. Widzieliśmy Alef Aeronautics na własne oczy

4 minuty czytania
Komentarze

Latający samochód w 2024 roku to domena wszystkich filmów science-fiction z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Niestety wraz z upływem kolejnych dekad wciąż nie doczekaliśmy opatentowanego, działającego i popularnego auta przemierzającego przestworza. Niemniej wkrótce może się to zmienić!

Latający samochód coraz bliżej? Oto Alef Aeronautics

Widok z wnętrza pojazdu na zalesione góry przez odbicie w lusterku wstecznym.
Fot. Alef Aeronautics / materiały prasowe

W trakcie targów MWC 2024 w Barcelonie nasz redakcyjny kolega Krzysztof Sobiepan widział z bliska nie tylko Xiaomi Car, ale również Alef Aeronautics. W przypadku tego drugiego pojazdu nazwa niekoniecznie musi wzbudzać jakiekolwiek skojarzenia, jednak w największym uproszczeniu jest to model latającego samochodu, nad którym pracuje kalifornijska grupa Alef.

Aby stale promować swój futurystyczny wynalazek – Amerykanie przedstawili na niedawnym MWC 2024 model Aeronautics w skali 1:2. Naturalnie jest to tylko wersja demonstracyjna, a inżynierowie wciąż pracują nad usprawnieniem pełnowymiarowego pojazdu. Nasze zdjęcia latającego samochodu zza oceanu możecie obejrzeć poniżej.

Jim Dukhovny – dyrektor generalny grupy Aleaf podczas wystąpienia w Barcelonie zdradził, że „niebawem” cały świat doczeka się publicznej demonstracji możliwości latającego samochodu. Z pewnością będzie to duże wydarzenia dla całej branży, jednak na ten moment musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ Kalifornijczycy wciąż nie chcą zdradzić daty tego ekscytującego eventu.

Czy latające samochody to przyszłość transportu?

Czarny futurystyczny samochód elektryczny z wyraźną teksturą siatki na karoserii, prezentowany w półmroku.
Fot. Alef Aeronautics / materiały prasowe

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w przestrzeni internetowej pojawiało się wiele koncepcyjnych modeli latających samochodów. Naturalnie duża część z nich była tylko fanowskimi projektami, jednak kilka konkretnych egzemplarzy trafiło pod czujne oko inżynierów i naukowców. W przypadku Alef Aeronautics pojazd zyskał już oficjalną licencję ultralight aircraft w Stanach Zjednoczonych. W praktyce oznacza to, że do jego prowadzenia i pilotowania wymagana będzie specjalna licencja (w przypadku Unii Europejskiej regulacje mogą być nieco inne).

Jeśli plan Jima Dukhovny’ego oraz jego zespołu pokryje się z rzeczywistością – masowa produkcja samochodu może ruszyć już w 2025 roku. W tym przypadku ważnym aspektem będą wszelkie regulacje oraz sprawy urzędowe, które należy załatwić przy wprowadzaniu na rynek tak futurystycznego wynalazku. Wstępną prezentację i wizualizację samochodu możecie obejrzeć poniżej.

Wizualizacja latającego samochodu Alef Aeronautics

Zobacz też: Fizyczne przyciski w samochodach to konieczność. Europa protestuje

Z technicznego punktu widzenia Alef Aeronautics pomieści dwie osoby w kabinie, która rotuje resztą nadwozia w zależności od kierunku lotu oraz dystansu. W powietrzu auto ma osiągać prędkość niespełna 260 km/h, podczas gdy na drodze będzie to około 80 km/h (ze względu na regulacje). Naturalnie pojazd zasilają silniki elektryczne, jednak wciąż nie poznaliśmy ich dokładnej specyfikacji, a co za tym idzie także mocy.

Ważnym aspektem wydają się akumulatory latającego samochodu. Przy pełnym naładowaniu może on pokonać 320 kilometrów na ziemi lub 170 kilometrów w powietrzu. Ze względu na kwestie bezpieczeństwa w momencie, gdy poziom naładowania baterii spadnie do 20%, pojazd automatycznie wyląduje, nie pozwalając kierowcy (lub pilotowi) ponownie wzbić się w powietrze, dopóki ten nie uzupełni energii. Pierwsze egzemplarze Alef Aeronautics mają kosztować 1,2 miliona złotych (300 tysięcy dolarów).

Po tak hucznych zapowiedziach warto zejść na ziemię (dosłownie), po której wciąż jeżdżą zwykłe samochody spalinowe. Jeśli w najbliższym czasie chcielibyście nabyć właśnie taki pojazd, pozwólcie, że odeślę Was do naszego zestawienia z najlepszymi autami do 20 tysięcy złotych.

Źródło: Opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Alef Aeronautics / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw