Samochód elektryczny, elektryk tesla na tle salonu Tesla z wyraźnie widocznym logotypem firmy.
LINKI AFILIACYJNE

Tesla tnie ceny najtańszych samochodów. Trwa wojna cenowa z Chinami

3 minuty czytania
Komentarze

Tesla zdecydowała się na dosyć zaskakujący krok, obniżając ceny swoich najtańszych modeli samochodów elektrycznych. Taki ruch ma na celu wstrzymać rozwój konkurencji z Chin oraz podkreślić dominację na rynku elektryków nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie.

Tesla rzuca wyzwanie chińskim elektrykom

Białe i czarne auto marki Tesla zaparkowane na betonowym parkingu, w tle skaliste wzgórza i słupy wysokiego napięcia.
Fot. Kamil Marek / Android.com.pl

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami agencji Reuters – Tesla zdecydowała się na tymczasowe obniżenie ceny swojego popularnego Modelu Y (wersja Long Range oraz wersja z napędem na tylne koła) w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie za nowego elektryka zapłacą o 1000 dolarów mniej niż jeszcze kilka dni temu. W przeliczeniu na naszą walutę daje to nieco ponad 4000 złotych.

  • Tesla Model Y Long Range – przecena z 48 990 dolarów na 47 990 dolarów (taniej o 2,05%);
  • Tesla Model Y w napędzie na tylne koła – przecena z 43 990 dolarów na 42 990 dolarów (taniej o 2,27%).

Ta redukcja cenowa stanowi część większej strategii, mającej na celu zwiększenie atrakcyjności oferty Tesli wobec rosnącej konkurencji pochodzącej z Chin. Przypomnijmy, że Tesla została przegoniona przez chińską firmę BYD w liczbie sprzedanych egzemplarzy samochodów elektrycznych w czwartym kwartale 2023 roku. Wówczas marka z Państwa Środka sprzedała 525 409 elektryków, podczas gdy firma zarządzona przez Elona Muska „zaledwie” 484 507 pojazdów.

Elon Musk vs chińskie samochody elektryczne

Chiny w szybkim czasie stały się największym rynkiem pojazdów elektrycznych na świecie. Wśród najpopularniejszych producentów z tego kraju warto wyróżnić firmy NIO, XPeng oraz BYD. Wszystkie te marki oferują zaawansowane technologicznie samochody elektryczne w bardziej przystępnych cenach niż konkurenci z zachodu. Co ważne, Chińczycy nie tylko dynamicznie rozwijają swoją obecność na rynku krajowym, ale również coraz śmielej wkraczają na arenę międzynarodową, stanowiąc bezpośrednie wyzwanie dla Tesli.

Obniżka cen Modelu Y przez firmę Elona Muska jest postrzegana, jako mocna odpowiedź na rosnącą konkurencję. Naturalnie redukcja może mieć szereg długoterminowych skutków dla Tesli oraz całego sektora pojazdów elektrycznych. Przede wszystkim zintensyfikuje to wojnę cenową między producentami, co z jednej strony jest korzystne dla konsumentów, ale z drugiej może wpłynąć na zysk firm i ich zdolność do inwestowania w badania i rozwój.

Tłumaczenie: Tesla tymczasowa obniża ceny Modelu Y w Stanach Zjednoczonych. Potrwa to do 29 lutego.

Zobacz też: Pożary elektryków przestaną być problemem. Naukowcy opracowują akumulator, który sam się ugasi

Ewentualna popularyzacja omawianej dziś technologii sprawi, że na samochody elektryczne przychylniejszym okiem mogą spojrzeć nawet sceptycy elektromobilności. Pamiętajmy jednak, że motoryzacja w Polsce to wciąż głównie samochody spalinowe. W związku z tym, jeśli w najbliższym czasie chcielibyście zmienić swój środek transportu – z pewnością zainteresuje Was nasze zestawienie aut do 20 tysięcy złotych.

Źródło: Reuters. Zdjęcie otwierające: ifeelstock / Depositphtotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.