Futurystyczny pickup z płytkimi liniami karoserii zaparkowany na plaży o zachodzie słońca, z ręką wskazującą symbol "spokoju" w okręgu na górnym lewym rogu obrazu.
LINKI AFILIACYJNE

Cybertruck niczym gilotyna godna XXI wieku. Bagażnik stwarza poważne zagrożenie

3 minuty czytania
Komentarze

Tesla Cybertruck swego czasu była uznawana za „samochód widmo”, jednak oczko w głowie Elona Muska ostatecznie zadebiutowało na rynku, a z jego możliwości korzystają już pierwsi kierowcy. Naturalnie w związku ze statusem tego pojazdu elektrycznego nie mogło zabraknąć wszelakich testów bezpieczeństwa. Część z nich odbywa się przy użyciu… marchewki!

Cybertruck z poważnymi wadami w systemie bezpieczeństwa?

Tesla Cybetruck zaparkowana w hangarze, auto pokazane od frontu
Fot. Tesla / materiały prasowe

Tuż po debiucie Cybertrucka w internecie zaczęły pojawiać się pierwsze głosy sugerujące, że nowy samochód elektryczny Tesli ma pewne wady konstrukcyjne. Wówczas mówiło się głównie o krzywych panelach, czy też przeciekających bagażnikach. Tak drobne usterki mogą zostać naprawione w fabryce, podczas montowania kolejnych modeli, jednak co z nieco poważniejszymi problemami?

Mowa tutaj o systemach bezpieczeństwa oraz czujnikach odpowiedzialnych za klapę bagażnika. W internecie pojawiło się już kilka filmów prezentujących, jak w łatwy sposób stracić palec (lub palce) przy użyciu Cybertrucka. Naturalnie, nikt bezpośrednio nie ryzykował szybkiej amputacji, a modelem palca była najczęściej marchewka. Rezultat brutalnych dla warzywa testów możecie obejrzeć poniżej. Aby podkreślić drastyczność Cybertrucka – porównano go z innym elektrykiem w postaci Riviana R1T.

Porównanie klap bagażników w Tesli Cybertruck i Rivian R1T.
Fot. InsideEVs

Powyższy klip pochodzi z filmu dostępnego na kanale Out of Spec Reviews. Fragment, w którym prowadzący testują bezpieczeństwo klapy bagażnika, rozpoczyna się już w trzeciej minucie materiału. Jak łatwo zauważyć, ostre krawędzie samochodu połączone z niedziałającymi czujnikami mogą wyrządzić naprawdę sporo krzywdy.

Test wideo oraz eksperyment z bagażnikiem.

Cybertruck vs palce – testów ciąg dalszy

Wszystko wskazuje na to, że „marchewkowe testy” zainspirowały kolejnych właścicieli Cybertrucków. W sieci pojawiły się bowiem filmy, gdzie odważni właściciele elektryków zamieniają warzywa na własne palce. Za przykład może posłużyć tu prowadzący z kanału DblCapCrimpin.

Okazuje się, że w czujniki zareagowały wówczas, gdy mężczyzna trzymał dłoń na boku samochodu w rękawiczce. W przypadku gołej dłoni klapa przytrzasnęła palce, jednak tym razem obyło się bez złamań oraz rozlewu krwi. Niemniej, gdyby mężczyzna przesunął dłoń w stronę ostrej krawędzi bagażnika… cóż, wówczas efekt mógłby być bardziej drastyczny.

Testy bagażnika „na żywym ciele”.

Zobacz też: Pożary elektryków przestaną być problemem. Naukowcy opracowują akumulator, który sam się ugasi

Bardzo możliwe, że Tesla w reakcji na liczne filmy przedstawiające niebezpieczną stronę Cybertrucka wyda odpowiednią aktualizację. Tymczasem, jeśli sami interesujecie się motoryzacją w nowoczesnym wydaniu, już teraz odsyłam do naszego zestawienia z najlepszymi uchwytami na telefon do samochodu. Z kolei w sytuacji, gdy preferujecie inne gadżety – w grę wchodzi również ranking transmiterów Bluetooth.

Źródło: InsideEVs. Zdjęcie otwierające: Tesla / materiały prasowe, modyfikacje własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.