Test Ford Mustang Mach-E GT
LINKI AFILIACYJNE

Ford rzuca rękawice Tesli. W drodze nowe i tanie elektryki

3 minuty czytania
Komentarze

Nie od dziś wiemy, że elektromobilność to przyszłość motoryzacji. Sprawę z takiego stanu rzeczy zdaje sobie także Ford, który coraz śmielej inwestuje w tworzenie kolejnych modeli samochodów elektrycznych. Niemniej ambicje amerykańskiego koncernu wychodzą dużo dalej – firma z Michigan planuje rzucić poważne wyzwanie Tesli.

Ford stawia na elektromobilność – na stole leżą ogromne pieniądze

Częściowy przód czerwonego samochodu marki Ford z widocznym logo i rejestracją europejską.
Fot. Michał Borowski / Android.com.pl

Wymieniając hegemonów z branży elektromobilności, powinniśmy zacząć od Tesli. Firma zarządzana przez Elona Muska już kilka lat temu stała się symbolem postępu motoryzacyjnego oraz możliwości, które oferują elektryki. W dalszej kolejności na rynku sporo znaczą również azjatyckie firmy takie jak BYD, Hyundai czy KIA. Z kolei w Europie prym wiedzie Volkswagen. Co ważne, w zestawieniu zabrakło Forda, czyli jednej z najbardziej zasłużonych marek w całej branży. Niemniej taki stan rzeczy może się wkrótce zmienić.

Wszystko za sprawą nowej polityki firmy z Michigan. Okazuje się, że dyrektor generalny Forda – Jim Farley bez ogłaszania tego publicznie stworzył zespół specjalistów, którego zadaniem jest stworzenie taniej platformy dla nowej linii samochodów elektrycznych.

Ambicją Forda jest produkowanie przystępnych cenowo samochodów elektrycznych, których liczba sprzedanych egzemplarzy będzie mogła dorównywać Tesli. Przypomnijmy, że firma Elona Muska w 2023 roku wypuściła na rynek łącznie 1,8 miliona elektryków. Taki stan rzeczy odbija się również w finansach obu koncernów.

Tłumaczenie:
Gotówka Forda bez zadłużenia: 8,9 miliarda dolarów
Gotówka Tesli pomniejszona o zadłużenie: 29,06 miliarda dolarów

Zobacz też: Stacje ładowania elektryków w Polsce rosną jak grzyby po deszczu. Zaraz pęknie magiczna bariera

Tym razem koncern planuje coś innego

Nowe elektryki spod szyldu Forda mają charakteryzować się kompaktowością oraz ekonomicznością. Jest to o tyle ważne, ponieważ w przeszłości koncern skupiał się raczej na dużych i głośnych modelach. Za przykład mogą tu posłużyć, chociażby sportowy Mustang Mach-E czy potężny pick-up F-150 Lightning.

Naturalnie na konkretne ruchy oraz zapowiedzi ze strony Forda przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. W związku z tym, jeśli sami mocno interesujecie się motoryzacją, już teraz odsyłam do naszego zestawienia z najlepszymi uchwytami na telefon do samochodu. Z kolei w sytuacji, gdy preferujecie inne gadżety – w grę wchodzi również ranking transmiterów Bluetooth.

Źródło: Bloomberg, Electrek, Automotive Dive. Zdjęcie otwierające: Michał Borowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.