Prawo jazdy w mObywatel pozwoli jeździć także poza granicami Polski. Plastikowe dokumenty coraz mniej potrzebne

2 minuty czytania
Komentarze

Prawo jazdy w mObywatel dostępne jest już od kilku miesięcy, co spotkało się z gigantycznym zainteresowaniem Polaków. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o tym, że prawo jazdy w mObywatel będzie mogło posłużyć nam także do wylegitymowania się za granicą. I choć to dopiero start pilotażowego programu, to zapowiada on spore oraz istotne zmiany w tym, jak będzie można korzystać z cyfrowego portfela.

Prawo jazdy w mObywatel za granicą – rusza pilotażowy program

kobieta siedząca w samochodzie i spoglądająca na swój smartfon. Po lewej stronie flaga Polski oraz Uni Europejskiej
Fot. strona GOV.pl

Transgraniczny portfel cyfrowy to projekt, który zakłada, że w najbliższej przyszłości będzie można korzystać z cyfrowej wersji dokumentów także poza granicami danego państwa. Polska także przystąpiła do programu o nazwie POTENTIAL (PilOTs for EuropeaN digiTal Identity wALlet), który zakłada uruchomienie europejskiego cyfrowego portfela tożsamości. Do projektu dołączyło na ten moment 19 krajów Unii Europejskiej oraz Ukraina, więc to jeszcze nie wszyscy, ale z czasem może się to zmienić. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o tym, że testy takiego cyfrowego prawa jazdy wchodzą na kolejny etap, a do tego potrzebne są też dodatkowe działania. Jednym z nich ma być możliwość wypożyczania aut za okazaniem cyfrowego prawa jazdy. Ministerstwo zachęca więc do tego, by właściciele takich wypożyczalni aut przystąpili do programu pilotażowego.

Zachęcamy wypożyczalnie aut do dołączenia do testów planowanego rozwiązania. Celem działań jest wypracowanie transgranicznego prawa jazdy, które będzie honorowane na terenie całej Unii Europejskiej. Elektroniczne prawo jazdy jest jednym z sześciu przypadków użycia w pilotażu cyfrowego Europejskiego portfela tożsamości.

Komunikat ze strony GOV.pl

Osoby, które chciałby dołączyć do pilotażowego programu, muszą do 10 listopada 2023 roku wysłać swoje zgłoszenie na adres [email protected]. Warto tutaj przypomnieć, że sam program POTENTIAL wystartował w czerwcu tego roku i sam program testów ma potrwać do 2025. Wątpliwe jest więc to, żeby dało się przed tą datą korzystać z cyfrowej wersji dokumentów za granicą w łatwy sposób, ale miejmy nadzieję, że to tylko kwestia czasu. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to cyfrowe wersje dokumentów pozwolą nam na:

  • dostęp do e-usług rządowych,
  • otwarcie rachunku bankowego,
  • rejestracja karty SIM,
  • mobilne prawo jazdy,
  • podpis elektroniczny,
  • e-recepty.

Źródło: GOV.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw