Znaki drogowe niewątpliwie są niezbędne, aby ruch drogowy był możliwie szybki i bezpieczny – ich prawidłowe wykorzystanie jest także kluczowym aspektem dla rozwoju autonomicznych pojazdów na drogach, czyli technologicznej przyszłości także i polskich kierowców. Problem pojawia się, gdy znaków jest zbyt dużo lub są one niedostosowane do nowych warunków, które zaistniały już po ustawieniu oznakowania. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła przyjrzeć się tej sprawie i coś z nią zrobić.
Znaki drogowe w Polsce mają zostać uporządkowane
Wielu kierowców zetknęło się z sytuacją, w której mijane znaki drogowe wprowadzały w błąd, były ustawione w złym miejscu lub nawet… wzajemnie się wykluczały, powodując chaos. Takich przypadków jest na tyle dużo, że poświęcono im nawet program telewizyjny (Absurdy Drogowe w TVN Turbo). W przyszłości jednak to, jak ustawiane są znaki drogowe w Polsce, powinno ulec znaczącej poprawie.
GDDKiA ogłosiła, że jeszcze w tym roku rozpocznie weryfikację oznakowania na drogach krajowych. Cel to ocena zasadności obowiązywania wybranych znaków, a także oznakowania poziomego w zakresie linii krawędziowych.
Głównym celem oznakowania dróg jest usprawnienie ruchu pojazdów, zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom i osobom postronnym oraz ułatwienie korzystania z drogi. Duże nagromadzenie znaków na drogach krajowych, których stosowanie wynika z obowiązujących przepisów prawa, może niekiedy prowadzić do ignorowania ich zaleceń przez kierowców. W przestrzeni publicznej funkcjonuje przekonanie, że drogi w Polsce są przeznakowane.
– czytamy w komunikacie GDDKiA.
Pewnego rodzaju rozwiązaniem problemu nieadekwatnego do panującej sytuacji oznakowania na drogach mogą być znaki zmiennej treści. Zdecydowana większość znaków drogowych w Polsce to jednak znaki tradycyjne, więc trzeba przyjrzeć się temu, jak są ustawiane. Gdy na nasze drogi w większym zakresie dotrą nowsze technologie drogowe, zapewne czeka nas koeljna zmiana w tym zakresie.
GDDKiA zachęca, by użytkownicy dróg krajowych zgłaszali błędy w ich oznakowaniu. Służy do tego specjalny internetowy formularz. Jeśli zatem w waszej okolicy występuje błędne oznakowanie, które bywa irytujące i wprowadza w błąd kierowców, zgłoście to do GDDKiA – możliwe, że problem zostanie rozwiązany.
źródło: GDDKiA, zdjęcie główne: Brett Jordan/Unsplash
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.