hyundai

Hyundai ma powód do świętowania. Znamy zasięg Ioniq 6 po testach WLTP

2 minuty czytania
Komentarze

Zaprezentowany w lipcu elektryczny Hyundai Ioniq 6 to nadchodzący sedan o bardzo charakterystycznym kształcie karoserii. Projekt nadwozia nie powstał jednak wyłącznie po to, by wprowadzić unikatowy wygląd, tylko głównie w celu poprawy współczynnika oporu powietrza. Jak się później okazało na testach WLTP, skutecznie.

Koniecznie sprawdź: Jaki jest elektryczny Mercedes EQS?

Hyundai Ioniq 6 – duży zasięg, opcje konfiguracji

https://twitter.com/joshmatlock6/status/1541954369289084929?s=20&t=EMjNCzpX1RvbECzcE_s3vQ

Liczby robią wrażenie. Po dokładnym testowaniu wyszło, że współczynnik oporu powietrza wynosi 0,21. Badanie WLTP z kolei wykazało, że najoszczędniejsza wersja pokona zaskakujące 614 kilometrów, zanim się rozładuje. Taki wynik osiągniecie gdy w salonie zainwestujecie w wariant Long Range z akumulatorem o pojemności 77,4 kWh, napędem na jedną oś i osiemnastocalowymi felgami. Sama zmiana obręczy na 20″ obniży zasięg do 545 kilometrów. Wersja z napędem na cztery koła z mniejszymi felgami pokona z kolei 583 kilometry, a z większymi – 519 kilometrów. Wynik jest bardzo pozytywny i niemal każdym wariancie z większą baterią pokonuję Teslę Model 3. Dla porównania amerykański konkurent w najlepszej konfiguracji przejedzie 602 kilometry. Dostępny będzie również mniejszy wariant baterii, który w połączeniu z napędem na jedną oś i mniejszymi felgami pokona 429 kilometrów.

Zobacz też: Elektryczne Maserati. Trzy silniki współpracujące przy napędzie

Oczywiście, można się domyślać, że test WLTP pokazuje wyjątkowo optymistyczną wersję wydarzeń. W rzeczywistości na ostateczny wynik wpłyną takie zależności jak pogoda, temperatura, prędkość i płynność jazdy, czy chociażby natężenie ruchu.

hyundai

Samochód wyposażono w ultraszybką ładowarkę pokładową, która przyjmuje bez problemu gigantyczny prąd o napięciu 800 V. Tylko dzięki niemu, stacja z szybką ładowarką przywróci naszą baterię z 10 do 80% w zaledwie 15 minut.

Hyundai obiecuje bardzo przystępny zasięg w swoim nowym modelu, który w połączeniu z funkcją bardzo szybkiego ładowania owocuje wynikiem niedaleko odstającym od komfortu i zasięgu typowego samochodu. Szykuje się więc kolejny, godny rywal Tesli i Modelu 3.

Motyw