aplikacja mbank na smartfonie

mBank podnosi opłaty. To kolejny etap wycinania gotówki z obiegu

5 minut czytania
Komentarze

Już za kilka dni osoby posiadające konta w mBanku zderzą się z dodatkowymi kosztami za spory pakiet usług. Ucierpią głównie ci, którzy posługują się gotówką, ponieważ w większości przypadków więcej zapłacimy za wybranie pieniędzy z bankomatów. mBank podnosi opłaty i daje jasny sygnał, że w tym banku operowanie tradycyjnym pieniądzem przestaje się opłacać.

Masz konto w mBanku? To będziesz płacić więcej

mBank podnosi opłaty. Smartfon przykładany do terminala płatniczego w procesie dokonywania płatności zbliżeniowej.
mBank podnosi opłaty. Fot. mBank / materiały prasowe

Od 3 kwietnia 2024 roku, klienci mBanku zauważą znaczące zmiany w opłatach i prowizjach. Te modyfikacje są częścią szerokiej aktualizacji cennika usług mBanku, która dotyczy korzystania z kart do kont, usług wypłat gotówki w kasie sklepu (cashback) oraz prowizji za wypłaty mniejszych kwot niż 300 zł w bankomatach mBanku i PlanetCash. Klienci otrzymali szczegółowe informacje o zmianach za pośrednictwem wiadomości w serwisie transakcyjnym i e-maili.

mBank podnosi opłaty, a wiele z nich dotyczy wybierania gotówki z bankomatów. Oto najważniejsze zmiany, które będą obowiązywały już od 3 kwietnia.

  1. Zwiększenie minimalnej kwoty dla darmowych wypłat gotówki z bankomatów – próg bezpłatnych wypłat z bankomatów zostaje podniesiony ze 100 zł do 300 zł. W przypadku kont Intensive oraz niektórych kont młodzieżowych, dla wypłat poniżej 300 zł będą naliczane opłaty​​​​.
  2. Zmiany w opłatach za prowadzenie kont i wypłaty BLIKIEM – mBank wprowadza opłaty za wypłaty gotówkowe BLIKIEM w bankomatach oraz podnosi opłaty za prowadzenie niektórych rodzajów kont. Na przykład, miesięczna opłata za eKonto plus wzrasta z 7 zł do 13 zł, a za eKonto m dla osób powyżej 25. roku życia z 5 zł do 9 zł, jeśli nie zostaną spełnione warunki zwolnienia z opłat​​​​. mBank wprowadza także prowizję za wypłatę w kasie sklepu (cashback) w wysokości 2 zł. 
  3. Wycofanie bankomatów Euronet i Santander Bank Polska z sieci – bankomaty firm Euronet i Santander Bank Polska zostają wykluczone z sieci bankomatów mBanku, z wyjątkiem tych zlokalizowanych w oddziałach. Wprowadza to zmiany dla klientów korzystających z tych urządzeń, którzy teraz za wypłatę gotówki będą płacić prowizję​​. Dodatkowo bank podwyższa z 9 zł do 18 zł miesięczną opłatę za korzystanie z usługi wypłaty ze wszystkich bankomatów.
  4. Nowe opłaty za wypłaty z bankomatów spoza sieci mBanku – zostaje wprowadzona opłata w wysokości 5 zł za wypłaty z bankomatów spoza sieci mBanku, co stanowi zmianę w stosunku do dotychczasowych zasad, gdzie wiele wypłat było darmowych​​.

Dlaczego mBank podnosi opłaty?

Smartfon wyświetlający aplikację bankową z widokiem oszczędności i celów finansowych, gdzie główny ekran pokazuje saldo 1 075,00 PLN oraz cel oszczędnościowy na wakacje z kwotą 1 000,00 PLN zebraną z planowanych 3 000,00 PLN.
mBank podnosi opłaty. Fot. mBank / materiały prasowe

Bank konieczność podwyższenia opłat tłumaczy z jednej strony wzrostem kosztów działalności, a z drugiej wsparciem dla transakcji bezgotówkowych. Wśród głównych przyczyn wymienia się również zakończenie współpracy z Euronetem i Santander Bankiem.

Klienci, którzy na co dzień płacą bezgotówkowo, nie odczują zmian. W mBanku od dawna stawiamy na transakcje bezgotówkowe i samoobsługę, dlatego podwyższamy opłaty głównie związane z wypłatą gotówki. W ostatnich dwóch latach znacząco wzrosły ceny towarów i usług. Ma to również wpływ na koszty obsługi, które ponosimy.

Pracownicy biura prasowego mBanku cytowani przez serwis Wyborcza.biz

Redakcja Android.com.pl zapytała przedstawicieli mBanku o komentarz w tej sprawie, jednak na moment publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Gotówka powoli wychodzi z obiegu?

Niebieskie dżinsy z kartą płatniczą i banknotem stukoronowym wsuniętymi do tylnej kieszeni.
Fot. jarmoluk / Pixabay

Nie tylko mBank podnosi opłaty – inne banki masowo zmieniły ceny w ostatnim czasie. Inny przykład pochodzi z BNP Paribas, gdzie od kwietnia 2024 r. wzrasta opłata za prowadzenie Konta Otwartego dla Ciebie o 2,5 zł. Płatności można uniknąć, logując się przynajmniej raz do aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej.

Sygnałów, że gotówka powoli wychodzi z obiegu, jest więcej. Nowe regulacje Unii Europejskiej wprowadzą zakaz płatności gotówką na poziomie 10 tys. euro, mający na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dla transakcji o wartości od 3 do 10 tys. euro będzie wymagane sprawdzenie tożsamości klientów w określonych sektorach. Polska, jak inne państwa UE, dostosuje swoje prawo do tych regulacji, które wejdą w życie od 2027 roku.

Aktualne przepisy w Polsce pozwalają na płatności gotówką bez ograniczeń dla osób prywatnych, podczas gdy przedsiębiorcy mogą dokonywać transakcji gotówkowych do 15 tys. zł.

Jeśli na co dzień korzystacie z bankowości mobilnej, pamiętajcie o włączonej funkcji lokalizacji telefonu. Dzięki temu łatwo uda się go namierzyć w razie kradzieży.

Źródło: Wyborcza.biz, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: mBank / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw