Allegro wprowadza szereg zmian. Niektóre na pewno wam się nie spodobają

5 minut czytania
Komentarze

Allegro szykuje duże zmiany dla kupujących. Dotyczą one m.in. wsparcia dla kupujących ze strony platformy, a konkretnie rekompensat przyznawanych użytkownikom, jak również zasad związanych z opiniami o produktach. Sprzedający muszą się z kolei przygotować na podwyżki opłat.

Rekompensaty od Allegro z ograniczeniami

koszyk na zakupy i paczki laptop
Fot. Nataliya Vaitkevich / Pexels

Jedną z zalet wymienianych w kontekście zakupów na Allegro od dawna było bezpieczeństwo. Na platformie działał Program Ochrony Kupujących, który w 2022 roku zmienił się w Allegro Protect. Gdy użytkownik np. kupił słuchawki bezprzewodowe, ale ma problem z transakcją, może otworzyć dyskusję ze sprzedającym, w ramach której interweniować może administracja platformy. Da się też uzyskać rekompensatę w sytuacji, gdy np. nie dotarł do nas zamówiony przedmiot.

Allegro Protect nie znika, ale dla zakupów zrobionych od 12 lutego 2024 roku program będzie działał na nowych zasadach. Pojawią się nowe ograniczenia:

  • Rekompensaty nie będą wypłacane, jeśli zamówienie było w całości opłacone bonami (np. na zakup laptopa dla nauczyciela) lub kodami zniżkowymi innymi niż karty podarunkowe oraz monety.
  • Jeśli wymienione w poprzednim punkcie kody lub bony pokryły część wartości zamówienia, ew. rekompensatę użytkownik otrzyma tylko za pozostałą część opłaconych zakupów.
  • Obecnie, jeśli zakup jest w ramach Smart!, rekompensata jest wypłacana, gdy paczka została zgubiona lub zniszczona przez przewoźnika. Od 12 lutego Allegro przestaje wypłacać rekompensaty w takich sytuacjach, bez względu na to, czy zakup był w ramach Smart!, czy poza usługą.
  • Maksymalna łączna kwota wszystkich rekompensat przyznanych w ciągu dwóch lat kalendarzowych jednej osobie będzie wynosiła 40 tysięcy złotych.

Limity w Allegro Pay i nowe zasady dot. opinii o produktach

zakupy online z poziomu smartfona np. na allegro
Fot. PhotoMIX Company / Pexels.com

Również 12 lutego wejdą w życie zmiany związane z Allegro Pay. Dotyczą one głównie kwestii formalnych, ale pojawi się też maksymalna wartość zakupu z wykorzystaniem usługi. Wartość ta będzie dwukrotnością minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zmieni się również polityka ochrony prywatności.

Zaktualizujemy informacje o podmiotach spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z którymi współpracujemy i które w związku z tym mogą przetwarzać Twoje dane osobowe. Dodamy też kolejny podmiot, który może przetwarzać Twoje dane w związku z wysyłaniem SMS-ów.

komunikat Allegro

Na Allegro można wystawiać opinie dotyczące konkretnych przedmiotów (samego produktu, a nie sprzedającego czy przebiegu transakcji). Oprócz oceny w skali 1-5 da się zamieścić tekstowy komentarz, a inni użytkownicy mogą klikać łapki w górę i w dół, oceniając w ten sposób przydatność danej opinii.

zrzut ekranu z opinii o produkcie na allegro
Fot. Allegro / materiały prasowe

Administracja platformy chce przeciwdziałać nadużyciom związanym z tą funkcją. 12 lutego pojawi się ograniczenie: Opinie o produkcie ocenią tylko kupujący, którzy złożyli i opłacili zamówienie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Pozostałe zmiany dla kupujących

Na platformie pojawi się również sporo innych zmian. Jedna z nich dotyczy odstąpienia od umowy z platformą.

Gdy rejestrujesz konto, zawierasz z nami umowę o świadczenie usług drogą elektroniczną. Możesz od niej odstąpić bez podawania jakiejkolwiek przyczyny w ciągu 14 dni. Usuniemy zapis o tym, że prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje użytkownikowi, który wystawił ofertę, wziął udział w licytacji, skorzystał z opcji kup teraz lub posiada jakiekolwiek zobowiązania wobec nas.

komunikat Allegro

Zaktualizowane zostaną także inne dokumenty dotyczące ochrony prywatności, niż te, o których już wspomnieliśmy. Platforma dostosuje również swój regulamin do Aktu o Usługach Cyfrowych. Pełną listę zmian wraz ze zaktualizowanymi regulaminami znajdziecie na stronie internetowej.

Podwyżka opłat dla sprzedających

Od 29 lutego zaczną obowiązywać także nowe opłaty za ogłoszenia na Allegro Lokalnie, konkretnie w kategoriach z motoryzacją oraz nieruchomościami. Szykują się duże podwyżki, ale wiele zależy od tego, co sprzedajecie.

Publikacja ogłoszeń w kategoriach: Samochody, Maszyny, Przyczepy, naczepy oraz Inne pojazdy i łodzie

Konta zwykłe:

OpcjaCzas trwaniaOpłata do 28 lutegoOpłata od 29 lutego
Lite10 dni15,99 zł19,99 zł
Turbo30 dni22,99 zł34,99 zł
Nitro30 dni + Wyróżnienie na 30 dni33,99 zł59,99 zł

Konta firmowe:

OpcjaCzas trwaniaOpłata do 28 lutegoOpłata od 29 lutego
Lite10 dni15,99 zł24,99 zł
Turbo30 dni39,99 złbez zmian
Nitro30 dni + Wyróżnienie na 30 dni69,99 złbez zmian

Publikacja ogłoszeń w kategorii Motocykle i quady

Konta zwykłe:

OpcjaCzas trwaniaOpłata do 28 lutegoOpłata od 29 lutego
Lite10 dni9,99 zł14,99 zł
Turbo30 dni14,99 zł19,99 zł
Nitro30 dni + Wyróżnienie na 30 dni26,99 zł29,99 zł

Konta firmowe:

OpcjaCzas trwaniaOpłata do 28 lutegoOpłata od 29 lutego
Lite10 dni9,99 zł14,99 zł
Turbo30 dni26,99 złbez zmian
Nitro30 dni + Wyróżnienie na 30 dni49,99 złbez zmian

Publikacja ogłoszeń dotyczących nieruchomości

Zmiany dotyczą ogłoszeń wystawionych na kontach zwykłych w podkategoriach: Mieszkania na sprzedaż, Domy na sprzedaż, Działki na sprzedaż, Lokale i obiekty użytkowe na sprzedaż, Magazyny i hale na sprzedaż, Garaże na sprzedaż.

OpcjaOpłata do 28 lutegoOpłata od 29 lutego
Podstawowy14,99 zł24,99 zł
Optymalny24,99 zł49,99 zł
Premium74,99 zł109,99 zł

Opłaty dodatkowe na Allegro Lokalnie dot. metody Allegro Paczkomaty InPost

OpłataStawka do 28 lutegoStawka od 29 lutego
Kara za pierwsze zdarzenie związane z wystąpieniem niezgodnej z regulaminem Przesyłki Uciążliwej spowodowane zabronioną zawartością przesyłki lub jej wadliwym opakowaniem110,16 zł125,60 zł
Kara za kolejne zdarzenia związane z wystąpieniem niezgodnej z regulaminem Przesyłki Uciążliwej spowodowane zabronioną zawartością przesyłki lub jej wadliwym opakowaniem1111,59 zł1267,43 zł

Więcej o zmianach dla sprzedających dowiecie się z tej strony Allegro.

Źródło: Allegro. Zdjęcie otwierające: Dan Dennis / Unsplash / Allegro

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.