Kobieta korzystająca ze smartfona z aplikacją bankową na ekranie, w tle widoczne są zabudowania i wzgórza, obok duża grafika ze smartfonem i włączoną aplikacją PeoPay
LINKI AFILIACYJNE

Pekao z ciekawą opcją w PeoPay dla zbierających na mieszkanie. Żaden inny bank tego nie ma

5 minut czytania
Komentarze

Bank Pekao wprowadził nowość dla osób, które chcą oszczędzać pieniądze na mieszkanie. Chodzi o konto oszczędnościowe na ten cel, którego posiadacze mogą liczyć na specjalne dopłaty. Nie jest to całkowicie nowy produkt, ale tylko w Pekao możemy z niego skorzystać bez wizyty w oddziale.

Pekao udostępnia możliwość założenia konta mieszkaniowego online

fot. YouTube/Bank Pekao S.A.

Konto mieszkaniowe to produkt oferowany przez Pekao, PKO BP oraz Alior Bank. Warunki obowiązujące posiadaczy takiego konta we wszystkich trzech bankach są bardzo zbliżone. Bank Pekao właśnie wyróżnił się jednak na tle konkurencji, pozwalając otworzyć wspomniany rachunek online, przez stronę internetową lub w aplikacji PeoPay. W PKO BP oraz w Alior Banku w dalszym ciągu konieczna jest osobista wizyta w placówce banku.

Żeby założyć konto mieszkaniowe w Pekao przez internet, należy zalogować się do bankowości Pekao24, wybrać zakładkę Oferty i wnioski, spośród produktów zaznaczyć ikonkę Konta, wyszukać Konto Mieszkaniowe i wypełnić wniosek. W aplikacji PeoPay wystarczy znaleźć na ekranie głównym sekcję Dla Ciebie, wybrać zakładkę Oferta, zaznaczyć ikonkę Konta, a potem wybrać Konto Mieszkaniowe i wypełnić wniosek.

Wprowadzenie możliwości założenia Konta Mieszkaniowego online to kolejny krok w rozwoju zdalnego modelu dystrybucji oferty i obsługi klienta. W dzisiejszym zabieganym świecie znalezienie chwili czasu, aby odwiedzić oddział może okazać się nie lada wyzwaniem. W związku z tym, jako pierwsi na rynku, wychodzimy naprzeciw klientom, którzy wolą bankować online, dając im dostęp do jeszcze szerszej oferty poprzez udostępnienie otwierania Konta Mieszkaniowego w bankowości mobilnej PeoPay.

– mówi Remigiusz Hołdys, dyrektor Departamentu Bankowości Codziennej i Produktów Oszczędnościowych w Pekao.

Oprocentowanie konta mieszkaniowego w Pekao jest następujące:

  • 5,5% w skali roku przez pierwsze sześć miesięcy od otwarcia konta (promocja obowiązuje do 8.01.2024 roku)
  • 3% w skali roku po zakończeniu sześciomiesięcznego okresu promocyjnego opisanego powyżej, ale maksymalnie do 8.07.2024 roku
  • 1,52% w skali roku w ramach oprocentowania standardowego (obowiązuje przy braku innych promocji i może się zmienić, wynosi 76% aktualnego oprocentowania standardowego na koncie oszczędnościowym w Pekao)

Do tego dochodzi premia zależna od inflacji oraz wzrostu cen mieszkań, do której wrócimy w dalszej części tekstu.

Trzeba przyznać, że to nie pierwszy raz, gdy Pekao jako pierwszy pozwala załatwić online określoną sprawę w banku. Wcześniej takim przypadkiem były obligacje skarbu państwa. Pekao pozwala zarządzać nimi w aplikacji, czym nie może pochwalić się PKO BP.

Czym dokładnie jest konto mieszkaniowe?

grafika z ikoną przedstawiającą dom i napisem "konto mieszkaniowe"
fot. gov.pl

Na początku lipca 2023 roku weszły w życie przepisy związane z programem Pierwsze Mieszkanie. Konto mieszkaniowe jest jedną z jego części, obok tzw. kredytu 2%, na którym skupiła się uwaga większości osób, dlatego o samym koncie część z was mogła nie słyszeć.

Konto mieszkaniowe mogą otworzyć osoby w wieku 13-45 lat, które nie mają i nie miały mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego (od tej zasady jest kilka wyjątków, które opisano na rządowej stronie). Posiadacz konta powinien oszczędzać na nim środki przez okres od trzech do 10 lat, dokonując comiesięcznych wpłat w wysokości od 500 do 2000 zł.

Oprócz standardowego oprocentowania zapewnianego przez bank oszczędzający co roku dostaje premię mieszkaniową. Wynosi ona tyle procent od wpłaconych pieniędzy, ile wyniósł roczny wskaźnik inflacji lub wskaźnik zmiany wartości ceny mieszkań, zależnie od tego, który wariant jest korzystniejszy dla oszczędzającego. Zastrzeżenie jest takie, że premia nie może wynieść mniej niż 1% ani więcej niż 15%. Co istotne, premia mieszkaniowa jest zwolniona z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki).

Zgromadzone na koncie mieszkaniowym środki możemy przeznaczyć na jeden z następujących celów:

  • zakup pierwszego mieszkania, w tym zakup lub budowę domu jednorodzinnego
  • sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej lub ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu
  • wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej
  • partycypację w SIM albo TBS
  • nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części w celu budowy na niej domu jednorodzinnego.

Jeśli czas oszczędzania będzie zbyt krótki lub przeznaczymy pieniądze na inny cel, to premia mieszkaniowa i zwolnienie z podatku nie będą nam przysługiwały.

Konto mieszkaniowe w Pekao i innych bankach. Wady i zalety

Główną zaletą konta mieszkaniowego jest premia mieszkaniowa. Pozwala ona w istotnym stopniu uchronić oszczędności przed inflacją, a także sytuacją, w której mimo niskiego średniego wskaźnika wzrostu cen, same mieszkania mocno by drożały. W dodatku premia mieszkaniowa jest zwolniona z tzw. podatku Belki, co robi dużą różnicę. Wspomniany podatek wynosi 19% i płacą go m.in. osoby oszczędzające na zwykłych kontach oszczędnościowych, lokatach oraz obligacjach skarbowych.

Żeby skorzystać z atrakcyjnej premii mieszkaniowej, trzeba jednak uzbierane pieniądze rzeczywiście przeznaczyć na zakup mieszkania lub inny cel mieszkaniowy, który przewidują przepisy. W przeciwnym razie premię utracimy i konto wcale nie okaże się dla nas specjalnie opłacalne. Do wad konta mieszkaniowego można też zaliczyć to, że sporo osób nie będzie mogło z niego skorzystać (np. ze względu na wiek), wpłaty muszą być regularne i mieścić się w zakresie 500-2000 zł oraz fakt, iż przy wypłacie premii mieszkaniowej bank pobierze prowizję wynoszącą 1% wysokości premii.

Jeśli jesteście ciekawi, jak Polacy oceniają aplikacje bankowe oraz jakie są opinie użytkowników o aplikacji PeoPay, zajrzyjcie do podlinkowanych tekstów.

źródło: mat. prasowe, gov.pl, zdjęcie główne: YouTube/Bank Pekao S.A.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.