Model domku umieszczonego na formularzu kredytowym obok kostek z napisem "LOAN", kalkulatora i stosu monet. Każde urządzenie sprawia, że rachunki za prąd są wyższe
LINKI AFILIACYJNE

Algorytm nie może decydować o tym, czy dostaniesz kredyt. TSUE krytycznie o praktykach banków

3 minuty czytania
Komentarze

Algorytm nie może być jedynym czynnikiem, który będzie decydował o tym czy ktoś dostanie kredyt lub pożyczkę. Zapadło dość znaczące orzeczenie wydane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który odnosi się do sprawy, gdzie na podstawie wyników zwróconych przez algorytm, odmówiono udzielenia kredytu. Orzeczenie TSUE nie pozostawia złudzeń, ale sama sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.

Algorytm nie może decydować o przyznaniu kredytu

Przykładowe biurko z otwartym laptopem, modelowym domkiem, kluczami, doniczką z rośliną, kalkulatorem, notatnikiem i długopisem na drewnianym stole.
fot. AndrewLozovyi

Zapewne każdy, kto starał się o kredyt hipoteczny czy w ogóle jakąkolwiek pożyczkę wie, że decyzja o przyznaniu środków finansowych nie zawsze jest łatwa. Multum dokumentów, wniosków i czekanie na ocenę. Tutaj przydaje się raport BIK, gdzie możemy poznać naszą ocenę punktową, co oczywiście niczego nie musi gwarantować, ale z pewnością jest pomocne. Podobny mechanizm stosuje niemiecka firma wywiadowcza SCHUFA. Ta dostarcza do banków czy instytucji informacje np. o wiarygodności kredytowej wnioskodawcy. Takie dane przychodzą w formie punktowej, gdzie im wyższa wartość, tym lepiej. I te dane, czyli tzw. scoring kredytowy, ma przygotowywać specjalny algorytm na podstawie zebranych informacji.

Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy nie do końca wiadomo, skąd takie informacje pochodzą, a na dodatek rozpatrywany wniosek zostanie odrzucony ze względu na kiepski wynik. Pewnej kobiecie odmówiono pożyczki, ponieważ jej scoring przyznany przez SCHUFA był zbyt niski. Ta odwołała się od decyzji i poprosiła o udzielenie informacji, skąd SCHUFA miała jej dane i jak wyglądał proces przyznawania punktów. W odpowiedzi dostała jedynie dokładną wartość punktową, ale tylko ogólne informacje na temat obliczeń. Brakowało natomiast opisu metod, jak algorytm wyliczał punkty. I choć RODO dopuszcza pewne wyjątki w kwestii pozyskiwania danych, to w tym przypadku nie jest jeszcze pewne, czy SCHUFA działała zgodnie z wytycznymi ustawy o ochronie danych osobowych.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, że decyzja odmowna o udzieleniu kobiecie pożyczki oparta została tylko o wynik algorytmu SCHUFA i jest to niedopuszczalne. Firma twierdzi natomiast, że działa zgodnie z prawem i będzie kontynuowała swoje działania i broniła ich dalej w sądzie. Podkreślono także, że banki czy instytucje finansowe traktują ich scoring jako jeden z elementów oceny wiarygodności kredytowej, to orzeczenie TSUE pokazuje, że nie zawsze tak jest. Według unijnych sędziów, tylko takie punktowe ocenianie może być uznawane za dyskryminację. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ ludzie to coś więcej, niż tylko zbiór punktów, a w przypadku wniosków kredytowych czynników branych pod uwagę powinno być znacznie więcej. W końcu sytuacje zdarzają się różne, czego przykładem mogą być Polacy zmuszeni do brania kredytów, żeby spłacić fotowoltaikę.

Źródło: DW

Dziękujemy, że z nami jesteś i czytasz nasze teksty. Będziemy wdzięczni, jeżeli poświęcisz jeszcze kilka sekund i wypełnisz poniższą ankietę.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.