Elektrownia wiatrowa z kilkoma turbinami na tle niebieskiego nieba z chmurami.

Elektrownie wiatrowe z nowym rekordem. Takiej produkcji z OZE jeszcze nie było

2 minuty czytania
Komentarze

W ostatnich latach Polska doświadcza znaczących zmian w swoim sektorze energetycznym. Odnawialne źródła energii (OZE) są coraz powszechniejsze, a produkcja energii wzrasta. Na znaczeniu zyskują przede wszystkim elektrownie wiatrowe, czego dowodem jest ustanowienie nowego rekordu produkcji energii elektrycznej.

Elektrownie wiatrowe triumfują nad fotowoltaiką

Pole pełne żółtych kwiatów z rzędem turbin wiatrowych o białych słupach i łopatkach z czerwono-białymi pasami na niebieskim niebie. Elektrownie wiatrowe
Fot. Zbynek Burival/Unsplash

Businessinsider dotarł do interesujących danych. Przedstawione informacje donoszą, że 23 listopada wiatraki w Polsce wyprodukowały 183 GWh energii elektrycznej. Jest to historyczny wynik, bo tego samego dnia energetyka na węgiel kamienny wyprodukowała 192,8 GWh. Oznacza to, że elektrownie wiatrowe w Polsce są w stanie zapewnić porównywalną produkcję co najważniejsze do tej pory źródło energii. Farmy wiatrowe tego dnia dostarczyły aż 36% całkowitej energii elektrycznej w Polsce, a razem z fotowoltaiką osiągnęły 38,1% udziału. Łącznie odnawialne źródła energii były wydajniejsze niż węgiel kamienny (37 %).

Co więcej, w listopadzie turbiny wiatrowe wygenerowały o ponad połowę więcej energii niż rok wcześniej. Należy mieć na uwadze, że OZE są zależne od warunków pogodowych. Dzień wcześniej elektrownie wiatrowe wyprodukowały jedynie 39,2 GHw. Warto też wspomnieć, że alternatywa dla turbin wiatrowych, czyli fotowoltaika najlepiej radzi sobie latem. Tegoroczne wyniki według energy-charts także były rekordowe. Wzrost produkcji względem 2022 roku to blisko 50%.

Odnawialne źródła energii w Polsce

Rząd szeregowych domów z szarymi ścianami i czarnymi dachami, wyposażonych w panele słoneczne, oddzielonych od obserwatora żywopłotem.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Polska stopniowo zwiększa swoje zaangażowanie w OZE, choć początki z odnawialnymi źródłami nie były łatwe. W obliczu globalnych zmian klimatycznych i rosnącej świadomości ekologicznej, rządzący coraz bardziej koncentrują się na zielonej transformacji energetycznej. Temat odnawialnych źródeł energii został poruszony w umowie koalicyjnej nowej władzy, a udział OZE w produkcji energii ma rosnąć jeszcze szybciej. Planuje się także modernizację i rozbudowę sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, co jest niezbędne do efektywnego wykorzystania energii elektrycznej.

Żródło: Businessinsider