Rosja odetnie Polaków od prądu

Nadchodzą rekordowe ceny prądu? Prezes URE mówi o bezprecedensowych podwyżkach

2 minuty czytania
Komentarze

Jeśli ktoś liczył, że ceny prądu w niedługim czasie będą niższe, niż obecnie, nie mamy dobrych wiadomości. Prawdopodobnie będzie wręcz odwrotnie, bo grożą nam bardzo wysokie podwyżki. Istotnym aspektem tej sprawy jest to, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od węgla.

Dlaczego ceny prądu mogą drastycznie wzrosnąć?

fot. Matthew Henry/Unsplash

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin stwierdził, że możemy spodziewać się bezprecedensowych podwyżek cen energii elektrycznej. Zarekomendował też rządowi osłonowe działania, które miałyby uchronić gospodarstwa domowe przed skutkami podwyżek.

Pokazaliśmy analizę rynku i powiedzieliśmy, że w tym regulacyjnym modelu rynku, to może […] doprowadzić do takich podwyżek, wzrostu taryf, jakiego nie widzieliśmy do tej pory. Mieliśmy korektę o 37% w ubiegłym roku, teraz mówimy, że ona może być większa, szczególnie w obrocie. Efektem tego […] może być coś, co nazwaliśmy bezprecedensowym, w sensie zmiany taryf – powiedział Rafał Gawin.

URE nie widzi powodu, dla którego mogłaby nastąpić korekta cen w dół. Urząd zarekomendował rządowi, by ten wprowadził osłony, szczególnie dla klientów taryfowych. W przypadku klientów nietaryfowych sytuacja jest bardziej skomplikowana – oni już teraz płacą za prąd dużo więcej. Rafał Gawin zauważa potrzebę interwencji w rynek celowanej głównie w klienta końcowego.

Skąd jednak w ogóle takie obawy o ceny prądu? Po raz kolejny odczuwamy negatywne skutki tego, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od węgla. Pierwsza dostawa tego surowca do produkcji energii na przyszły rok jest spodziewana dopiero w grudniu tego roku. Dzisiaj przedsiębiorcy muszą zakładać, jaka będzie cena węgla. […] To jest taka okoliczność, która tworzy wiele ryzyk. I to jest fundament do wyceny energii na przyszły rok – niepewność – stwierdził Rafał Gawin. Jak dodał, gdybyśmy wiedzieli, że węgiel jest dostępny i mieli pewność co do jego cen, to ryzyko byłoby mniejsze i mogłoby się przełożyć na korektę cen.

Urząd Regulacji Energetyki przyjrzał się też marżom stosowanym przez przedsiębiorstwa energetyczne i rozważał różne scenariusze. Prezes URE zwrócił uwagę na to, że marże mogą być spożytkowane na różne sposoby i w przypadku potrzeb inwestycyjnych duże marże mogą mieć uzasadnienie.

źródło: PAP, zdjęcie główne: Anthony Indraus/Unsplash

Motyw