Wszystko wskazuje na to, że w 2021 roku media publiczne, w tym TVP, dostaną kolejne 2 mld zł z budżetu państwa. Możliwość przekazania takiego wsparcia chcieli zablokować senatorowie. Sejm odrzucił jednak wczoraj zgłoszoną przez nich poprawkę do ustawy budżetowej.

Kolejne 2 mld zł trafią do TVP i Polskiego Radia

tvp kolejne 2 mld zł

Ustawa budżetowa pozwala ministrowi finansów na przekazanie mediom publicznym do 1,95 mld zł jako rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu. Wystarczy do tego polecenie od premiera, który wyda je na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W teorii pieniądze otrzymane przez TVP i Polskie Radio muszą zostać przeznaczone na realizowanie misji publicznej.

Ustawa budżetowa z kontrowersyjnym zapisem ostatecznie została przyjęta przez Sejm. Stamtąd trafiła do Senatu, gdzie przyjęto poprawkę wykreślającą rekompensatę abonamentową dla mediów publicznych. Wczoraj wieczorem Sejm ponownie głosował nad ustawą budżetową i poprawkę Senatu odrzucił. Posłowie nie zgodzili się też na proponowane przez senatorów zwiększenie środków na zakup sprzętu do nauczania zdalnego dla uczniów. Łącznie Sejm przyjął 8 poprawek Senatu, a 101 odrzucił.

Czytaj także: Warner Bros. Pictures ma nowe logo – zobaczcie, jak wygląda

Dlaczego rząd postanowił zawrzeć zapis o pieniądzach m.in. dla TVP właśnie w ustawie budżetowej? Ostatnio przekazanie 2 mld zł mediom publicznym wzbudziło bardzo duże kontrowersje i zmusiły rząd do negocjacji z prezydentem. Teraz taka sytuacja się nie powtórzy, bo prezydent nie może odmówić podpisania ustawy budżetowej. Opisywaliśmy to w listopadzie w nawiązaniu do doniesień o kolejnych 2 mld zł m.in. dla TVP, które teraz znalazły potwierdzenie w rzeczywistości.

źródło: wirtualnemedia.pl, zdjęcie główne: Newspix.pl / MAREK KONRAD / FOTONEWS

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.