Czym się różni elektrownia atomowa od węglowej

Inflacja w Polsce pobiła kolejny rekord. Największy wzrost zanotowały ceny energii

2 minuty czytania
Komentarze

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dziś najnowsze dane związane ze wzrostem cen. Inflacja, która miała być tłumiona m.in. przez podnoszenie stóp procentowych, nie tylko nie maleje, ale bije kolejne rekordy. Tak źle nie było od 1997 roku. W dużej mierze ma to związek z bardzo drogimi nośnikami energii — ich cena wzrosła aż o 44,2%.

Ile wynosi inflacja w Polsce? Oto najnowsze wyliczenia

inflacja w Polsce wykres

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku przedstawionego przez GUS wzrosły we wrześniu tego roku o 17,2% w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Tak wysokiego wzrostu cen na przestrzeni 12 miesięcy nie odnotowano w Polsce od 1997 roku. Porównując wrzesień 2022 do sierpnia 2022, wzrost wyniósł 1,6%.

Analitycy są zaskoczeni danymi przedstawionymi przez GUS, spodziewano się, że inflacja będzie niższa. Trudno wskazać jeden powód, dla którego odczyt jest tak wysoki. Każdy z nas widzi w sklepach, że drożeje praktycznie wszystko. Wynik znacząco zawyżyły rosnące ceny węgla dla odbiorców indywidualnych – cenniki z kopalń wskazują, że przez miesiąc ceny wzrosły o 25-40% – twierdzi jednak Polski Instytut Ekonomiczny. To właśnie ceny nośników energii (m.in. prąd, opał, gaz) mogły w szczególnym stopniu przyczynić się do bardzo wysokiej inflacji. Polski Instytut Ekonomiczny twierdzi również, że przez to, iż państwa UE zwiększają wsparcie fiskalne, szczyt inflacji będzie niższy, ale będzie ona dłużej trwała.

Szczegółowych informacji o zmianach cen ze strony GUS można spodziewać się w połowie października. Póki co dostępne są wstępne dane.

W środę 5 października zbierze się Rada Polityki Pieniężnej. Bardzo możliwe, że na rekordowe odczyty inflacji RPP ponownie zareaguje podniesieniem stóp procentowych. Jeśli tak się stanie, powody do zmartwień będą mieć kredytobiorcy.

Dane dotyczące wzrostu cen podał również Eurostat. Inflacja w strefie euro również jest bardzo wysoka i wynosi 10% (wzrost o 0,9% w ciągu miesiąca). To jednak wciąż zdecydowanie niższe odczyty, niż w Polsce. W państwach z walutą euro najmocniej na wzrost inflacji wpływają ceny żywności oraz energii.

źródło: GUS, PAP, Twitter, zdjęcie główne: Lukasz Radziejewski/Unsplash, Twitter/BankPekaoSA

Motyw