uniwersalna ładowarka

Uniwersalna ładowarka coraz bliżej. USB-C będzie obowiązkowe dla wszystkich producentów?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Ujednolicenie standardu ładowarek do sprzętu elektronicznego to temat dyskutowany od dawna. Uniwersalna ładowarka do wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów i innych urządzeń przyniosłaby wiele korzyści, związanych choćby z ekologią. Ponownie przybliżyliśmy się do realizacji tego pomysłu w całej Unii Europejskiej.

Uniwersalna ładowarka – jak miałoby to wyglądać?

fot. Marcus Urbenz/Unsplash

Pojęcie uniwersalna ładowarka to pewnego rodzaju skrót – w gruncie rzeczy chodzi o to, aby urządzenia wszystkich producentów miały takie samo złącze ładowania. Obecnie (szczególnie w smartfonach) dominuje USB-C, jednak wciąż można czasem natrafić na urządzenie z micro USB. Do tego dochodzą jeszcze producenci, którzy uparcie stosują bardziej specyficzne złącza i żeby naładować urządzenie trzeba mieć oddzielny kabel.

Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego poparła wprowadzenie wspólnej ładowarki do wszystkich urządzeń elektronicznych. Telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki – wszystkie te sprzęty miałyby obligatoryjnie być wyposażone w złącze USB-C. Wyjątkiem byłyby urządzenia, które są na to zbyt małe, np. smartwatche. Na tym jednak nie koniec. Europosłowie chcieliby, żeby na opakowania urządzeń elektronicznych trafiały jasne informacje odnośnie opcji ładowania sprzętu, a także by pojawiała się adnotacja, czy produkt zawiera ładowarkę w zestawie.

Przy pół miliarda ładowarek do urządzeń przenośnych wysyłanych co roku do Europy, generujących 11-13 tys. ton e-odpadów, jedna ładowarka do telefonów komórkowych i innych małych i średnich urządzeń elektronicznych będzie z korzyścią dla wszystkich – mówił sprawozdawca projektu Alex Agius Saliba (Socjaliści i Demokraci). Następnie wymienił, że pozwoli to m.in. przyczynić się do ochrony środowiska i zmniejszyć niepotrzebne koszty dla firm oraz konsumentów.

Czy zatem możemy spodziewać się, że uniwersalny standard ładowania urządzeń wkrótce stanie się faktem? Niestety sprawa jest bardziej skomplikowana. Temat uniwersalnych ładowarek w całej Unii Europejskiej powraca cyklicznie – sam pomysł Parlament Europejski poparł już w 2014 roku. Poszczególne organy unijne są zgodne co do słuszności takiego rozwiązania, ale od dawna brakowało konkretów.

Czytaj także: Kiedy ładować telefon? Nasze wskazówki jak zadbać o baterię smartfona

Mimo wszystko sprawa posunęła się do przodu. Na majowej sesji plenarnej Parlament Europejski jako całość ma zatwierdzić projekt, a wtedy europosłowie będą mogli rozpocząć rozmowy z rządami poszczególnych państw członkowskich o ostatecznym kształcie przepisów.

źródło: Gizchina, RMF24/PAP, zdjęcie główne: Lucian Alexe/Unsplash

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy