[Poradnik] Jak odblokować Galaxy S8 i S8+ bez dotykania smartfona?

3 minuty czytania
Komentarze

Bogate możliwości odblokowania S8 i S8+

Samsung Galaxy S8 i S8+ to udane smartfony. Ich możliwości niejednokrotnie przekraczają te, które oferują konkurencyjne flagowce. Jedną z ich największych zalet są bogate opcje odblokowywania urządzeń nieznane innym urządzeniom. Wśród tradycyjnych metod wybudzania smartfonu znajdziemy:

  • naciśnięcie przycisku home i przesunięcie palcem bez hasła, znane od wielu lat
  • możliwość narysowania symbolu
  • podanie czterocyfrowego kodu PIN
  • wpisanie odpowiedniego hasła
  • skanowanie linii papilarnych naszego palca

Jeżeli chodzi o najnowsze zabezpieczenia to można do nich zaliczyć:

  • skanowanie tęczówki oka
  • rozpoznawanie twarzy użytkownika

Warto dodać, że przydatną opcją jest ustawienie funkcji Smart Lock, dzięki której nasz Galaxy S8 będzie odblokowany np.:

  • po wykryciu odpowiedniej lokalizacji
  • gdy smartfon utrzyma kontakt z ciałem
  • gdy dodane zostanie zaufane urządzenie

Z tak wielu możliwości mnie najbardziej do gustu przypadł skaner tęczówki oka oraz skaner linii papilarnych. Są to dla mnie bardzo wygodne sposoby na odblokowanie smartfonu. Skaner tęczówki działa w mgnieniu oka, a ten drugi z kolei uzupełnia go np. w pełnym słońcu. Dodatkowo sprawdza się on też świetnie w przypadku aplikacji bankowych i haseł przeglądarki internetowej.

Nowy, bezdotykowy sposób

Okazuje się jednak, że istnieje jeszcze jeden nietypowy sposób na odblokowanie flagowca. Po tym jak Bixby w końcu zostało w pełni uruchomione kilka dni temu, pojawiła się dodatkowa, dosłownie bezdotykowa opcja. Przy okazji szerzej o asystencie głosowym przeczytacie tutaj:

Wróćmy jednak do odblokowania smartfonu za pomocą… głosu! Jak to zrobić? Pierwszym krokiem będzie wejście w ustawienia asystenta głosowego. Następnie należy włączyć odblokowywanie hasłem głosowym i je ustawić… i to właściwie tyle! Warto dodać, że asystent głosowy nasłuchuje nawet, gdy smartfon ma zablokowany ekran.

Teraz, gdy telefon z wyłączonym wyświetlaczem będzie leżał gdziekolwiek w pobliżu nas, wystarczy głośno wypowiedzieć: Hi Bixby! Wtedy włączy się ekran z niewielkim panelem asystenta. Należy od razu wydać komendę: unlock the phone i podać hasło głosowe. Dzięki temu nasz Galaxy S8 zostanie odblokowany bez użycia rąk.

Jest to nietypowy, ale bardzo skuteczny sposób na zabezpieczenie i wybudzenie telefonu. Bixby jest podobno na tyle inteligentne, że rozpoznaje nie tylko podane hasło, ale także i głos użytkownika.

Warto wspomnieć, że podobną funkcję można by wywołać za pomocą Smart Lock. Znajduje się tam bowiem opcja „Zaufany głos”, jednak powiązana jest ona z Google. Co za tym idzie wykrywanie frazy „OK, Google” niestety nie działa, gdy językiem domyślnym smartfonu będzie polski. Bixby przynajmniej pod tym względem „wygrywa” w naszym kraju, jednak życzyłbym sobie, gdyby jednak działała kiedyś w ojczystym języku.

Motyw