Wielkie premiery tuż za rogiem – co zobaczymy na targach IFA?

4 minuty czytania
Komentarze

Za 4 dni rozpoczną się pierwsze konferencje związane z targami IFA w Berlinie. Oczywiście nie tylko urządzenia mobilne będą prezentowane i już wiemy, że pojawi się wiele pralek, suszarek czy też telewizorów. Nas jednak interesuje wyłącznie branża mobilna i nudno z pewnością nie będzie.

Skupmy się przede wszystkim na najważniejszych firmach. W środę swoją konferencję zapowiedział Acer (10:30), ale nie mamy informacji na temat możliwych premier urządzeń mobilnych, więc przejdźmy od razu do czwartku. O tej samej godzinie i tego samego dnia, co Tajwańczycy, półtorej godziny dla siebie będzie miało TCL, ale ponownie nie znamy szczegółów, jaki temat będzie tym przewodnim. Jednak wiemy, że Alcatel Idol 5S ma mieć swoją europejską premierę. Podobnie jak Idol 5 i A7, ale skupmy się na tym pierwszym smartfonie.

Niestety, wiele wskazuje na to, że będzie to zawód, gdyż urządzenie ma być słabsze od tego, które zostało zaprezentowane w Stanach Zjednoczonych. Jego specyfikacja prezentuje się następująco:

 • 5,2-calowy wyświetlacz FullHD IPS;
 • układ Snapdragon 625;
 • 3 GB RAM;
 • 32 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika (+MicroSD do 256 GB);
 • aparaty:
  • przód: 8 MPx;
  • tył: 13 MPx;
 • czytnik linii papilarnych, USB-C;
 • Android 7.1.1 Nougat;
 • wymiary: 148,6 x 70,9 x 7,4 mm;
 • waga: 149 g.

Tak, w stosunku do poprzednika mamy do czynienia ze słabszym modelem, co rozczarowuje, a dodatkowo europejska odmiana zamiast Snapdragona będzie wykorzystywała układ Mediatek Helio P20, wspierany przez 2 GB RAM. W takim razie przejdźmy do kolejnej firmy.

Sony

Doskonale wiemy, co Japończycy na pewno pokażą. Kolejne flagowe modele w postaci Xperii XZ1 i odmiany Compact. Na powrót tego ostatniego czekaliśmy dwa lata, gdyż zeszłoroczna propozycja Sony z tym dopiskiem nie była tym, czego oczekiwaliśmy. O samych smartfonach wiemy już naprawdę wiele, więc zapraszam Was do sprawdzenia poszczególnych nowinek w postaci designu, ceny i specyfikacji, które znajdziecie pod następującym linkiem: Klik! Dodatkowo najprawdopodobniej ujrzymy Xperię X1, która dotychczas nie pojawiała się zbyt często w plotkach. Konferencja odbyć się ma w czwartek o 13:00.

LG

Sama firma już  na wiele sposobów  zdradziła, co chce przedstawić w Berlinie. Będzie to flagowy model, czyli V30, który tradycyjnie ma być najlepszy w portfolio firmy i tym razem nie będzie to trudne. Patrząc na G6, który korzysta z zeszłorocznych podzespołów to wręcz jest to konieczność. Oczywiście nie zabraknie dużego wyświetlacza, pozbawionego ramek, świetnie zapowiadającego się aparatu i imponujących możliwości multimedialnych. Więcej informacji na temat V30 znajdziecie pod następującym linkiem: Klik! Konferencja odbędzie się w czwartek o 17:00.

Dopiero w piątek jest wielkie otwarcie targów IFA (o 10:00) i pierwszą konferencją – po tym wydarzeniu – zaplanowało Wiko (10:15). O 14:00 kilka słów mamy usłyszeć od Microsoftu, a pół godziny później od Zopo – co ciekawe, firma codziennie do niedzieli o tej samej godzinie zaplanowała swoje konferencje. W takim razie spójrzmy na sobotę, kiedy to swoje keynote o 14:00 ma mieć Huawei, ale nie spodziewamy się żadnych wielkich premier. Mate 10 ujrzymy dopiero półtora miesiąca później. Być może jedynie seria Nova doczeka się następców. Kolejne dni już nie dotyczą znanych nam firm – patrząc na harmonogram targów, aczkolwiek niewątpliwie to nie wszystko, co powinniśmy ujrzeć.

Samsung

Firma niedawno przedstawiła Galaxy Note8 i niewątpliwie wybierze się z tym smartfonem do Berlina. Czy Samsung przedstawi coś nowego? Tak, gdyż w Sieci już pojawiło się wiele informacji na temat nowego smartwatcha z serii Gear S. Po cichu mówi się o prototypie Galaxy X, czyli smartfona z elastycznym wyświetlaczem. Osobiście nie nastawiałbym się na to, gdyż podobno gotowe do produkcji urządzenie mamy ujrzeć dopiero w 2019 roku. W takim razie, co jeszcze Koreańczycy mogą przedstawić? Ogłosić światową dostępność swojego asystenta Bixby, który co prawda od niedawna już jest aktywny również w Polsce. Dodajmy do tego możliwość odświeżenia okularów Gear VR, ale to wydaje się mało prawdopodobne.

Lenovo/Motorola

Poznaliśmy już Moto Z2 (Play/Force), Moto G5s (Plus), Moto E4 (Plus) ale doskonale wiemy, że to nie koniec planów firmy. 31 sierpnia prawdopodobnie będziemy mieli okazję ujrzeć Moto X4, który również nie jest nam obcy: Klik!

Co z HTC, Asusem, BlackBerry? Ten ostatni może się podłączyć pod konferencję TCL, ale nie mamy żadnych poszlak, które sugerowałyby premierę nowego smartfona. Zenfone’y 4 już poznaliśmy, więc pewnie pojawią się jedynie na wystawie, a HTC nie zapowiada się, aby w ogóle zajrzał do Berlina. Te targi były dla tej firmy czasem prezentacji One A9/A9S, ale teraz Tajwańczycy wyraźnie od swojej serii uciekają. Choć nie możemy zapomnieć o plotach, które sugerują pojawienie się U11 Life z 5,2-calowym wyświetlaczem FullHD, Snapdragonem 630 i technologią Edge Sene. Jednak równie dobrze ten smartfon może zostać zaprezentowany po targach w Berlinie lub równolegle.

To już wszyscy producenci, ale oczywiście nie wykluczamy niespodzianek, na które najbardziej liczymy. Mimo wszystko, którą firmę będziecie obserwować w przyszłym tygodniu?

Motyw