Rozszerzona rzeczywistość Apple wymiata. Zagramy nawet w Pac-Mana

mm Kamil Lewicki Artykuły 2017-07-22

Rozszerzona rzeczywistość zaczyna nabierać barw w wydaniu Apple. Producent podczas tegorocznej konferencji WWDC, która odbyła się w czerwcu mocno zaznaczył swoje zaangażowanie w rozwijanie technologii AR. Segment ten nie jest dla giganta z Cupertino obojętny, dlatego też coraz więcej informacji dowiadujemy się na temat przyszłego zastosowania w praktyce. Jest całkiem nieźle!

iPhone 8 i nowy sensor AR

Ma on mieć nazwę 3D Laser i pojawić się w jednym z najnowszych iPhone’ów. Biorąc pod uwagę, że jubileuszowe wydanie ma być pełne nowości możemy się spodziewać, że to właśni nim Apple chce wejść na rynek AR i zachwycić użytkowników.

3D Laser to lepsza detekcja głębi dla aplikacji wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość, ale również pomoc dla aparatu w postacie dokładniejszego i szybszego autofokusu.

ARKit pokazuje pazur

Czym jest? ARKit to zestaw narzędzi dla deweloperów mających ułatwić pracę nad wdrożeniem rozszerzonej rzeczywistości do swoich aplikacji. W Sieci zaczyna się pojawiać coraz więcej próbek możliwości i część z nich wygląda naprawdę imponująco. Wykorzystanie AR w mapach jest jedną z najbardziej intrygujących i wyczekiwanych przeze mnie rzeczy. Jestem w obcym mieście i szukam danego miejsca, już nie muszę błądzić wzrokiem po otoczeniu i co chwila spoglądać na smartfona. Po prostu odpalam aplikację, włączam nawiguj i już. Część z Was pewnie powie, że jest to prowadzenie za rączkę, lecz w niektórych momentach może ono zaoszczędzić sporo czasu.

Dzięki wykorzystaniu ARKit w Mapach, jesteśmy również w stanie zobaczyć, jak daleko znajdujemy się od danych lokalizacji. Rzecz mogąca być niezbędnym dodatkiem do spoglądania z wież widokowych na panoramę miasta. Planowanie przyszłej trasy stanie się łatwiejsze i przyjmniejsze.

Z ciekawych rozwiązań widzimy również wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości do mierzenia całego pokoju. Kilka ruchów kamerą i na ekranie naszego urządzenia mamy dokładny podgląd na otaczający nas metraż.

Widowiskowo wygląda gra w Pac-Mana. Branie udziału w tego typu rozgrywce może się spodobać nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Jesteśmy wrzuceni w sam środek labiryntu, a naszym zadaniem jest oczywiście zdobywanie punktów i unikanie duszków.

Jest na co czekać!

To dopiero próbki możliwości technologii AR w wydaniu Apple. Do prezentacji, która odbędzie się we wrześniu pozostało jeszcze trochę czasu. Deweloperzy mają zatem kilka/kilkanaście tygodni na dopracowanie rozwiązań, którymi będą chcieli się pochwalić całemu światu i którymi zabłysnąć mają tegoroczne iPhone’y. Tim Cook jest bardzo podekscytowany pracami nad rozszerzoną rzeczywistością. Uważa, że jeśli użytkownicy zobaczą możliwości AR, będą nimi tak samo rozentuzjazmowani jak sami twórcy.

źródło: Macrumors • Piotrek T D Wójcik

  Wreszcie to jabło coś ciekawego wymyśliło ale podobnie jak z PISem za jaką cenę ?! I nie iphone 8 bo nie było jeszcze 7s

 • Marucins

  M$ tez coś tam pokazał i co z tego mamy? Nic. Apple również pokazywało na KEYNOTACH a później projekty były anulowane. Sądzę że obecnie nie maja pomysłu i będą chwytać się wszystkiego.

 • Jan Kwiatkowski

  No to jeszcze tylko 2-3 lata i iPhone będzie umiał już to wszystko co smartphone z Android em w cenie 199 zł.
  Brawo!

  • gumis

   Smartfon za 199 zł z androidem nadaje się co najwyżej jako przycisk do papieru na biurko.
   Więc żarcik pierwsza klasa!

  • Adrian Kijek

   Widac ze miales stycznosc z iphonem i ios.

   • Jan Kwiatkowski

    Raczej. Mam iPhone od 2g do 4. Potem przejrzałem na oczy.

 • jendrush

  Nie jestem fanem Apple, ale technologia ta robi wrażenie. Na Androidzie niby wcześniej był projekt Tango, ale co z tego wyszło? Na razie na normalnych telefonach nie mamy zbyt wiele możliwości.

  • thecoolkid 😎

   Premiera iPhone pewnie przyspieszy prace Google nad tym projektem i dobrze. Rozwój dzięki konkurencji 😉

 • Marcin Wojciechowski

  Pożyjemy zobaczymy coo z tego wyjdzie i do czego to będziemy mogli rzeczywiście w praktyce wykorzystać?

  • Adrian Kijek

   Pewnie do niczego jak touch id kiedy pokazalo go apple