ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Tesla z nowymi układami graficznymi

6 samochodów, które w najbliższych latach chce wypuścić Elon Musk

Autor: Borys Francuz Kategoria: Artykuły

Jak wszyscy dobrze wiemy Elon Musk i jego firma — Tesla mają bardzo duże ambicje. Producent samochodów ma w planach wypuścić kolejne modele pojazdów elektrycznych. Oto co wiemy o sześciu zbliżających się premierach samochodów marki Tesla.

Tesla plany na przyszłość

Elon Musk i Tesla planują wypuszczać kolejne modele samochodów elektrycznych

Futurystyczny pickup okrzyknięty mianem Cybertrucka to nie jedyny pojazd, na który cierpliwie czekają fani Tesli. Producent samochodów sprzedaje obecnie tylko cztery modele — dwa sedany i dwa SUV-y. Ambicje firmy są jednak dużo większe. Półciężarówka czy futurystyczny supersamochód mają pojawić się na rynku w 2023 roku, a Elon Musk ogłosił już, że elektryczny quad, samochód za 25 000 dolarów i furgonetka również są w fazie budowy.

Oto jak prezentują się powyższe plany i jak wspomniane pojazdy mogą wyglądać!

Zobacz też: Riot Games zapłaci 100 milionów dolarów kary!

Cybertruck

Elon Musk i Tesla planują wypuszczać kolejne modele samochodów elektrycznych

Cybertruck Tesli wywołał ogromne poruszenie po swojej zapowiedzi w 2019 roku. Stało się tak nie tylko z powodu rzekomo kuloodpornych szyb, które rozbiły się na scenie dwa razy. Niekonwencjonalny projekt pickupa spolaryzował fanów. Zapaleńcy Elona Muska i jego firmy opisują pojazd jako futurystyczny i odważny, a krytycy twierdzą, że wygląda jak coś z prymitywnej gry wideo. Niektórzy zastanawiali się, co jego ostre krawędzie mogą zrobić z pieszymi podczas wypadku.

Jednak według Muska Cybertruck przyciągnął ponad 500 tysięcy niewiążących zamówień przedpremierowych. Tesla informuje, że pojazd będzie wyposażony w maksymalnie cztery silniki i zapewni zasięg do 500 mil. Producent początkowo powiedział, że cena Cybertrucka zacznie się od 39 990 dolarów, ale niedawno usunął zarówno ceny jak i specyfikacje pickupa ze swojej strony internetowej. Musk powiedział w październiku, że Tesla prawdopodobnie rozpocznie budowę Cybertrucka pod koniec 2022 roku, a masową produkcję samochodu w 2023 roku. W listopadzie padła natomiast informacja, że na początku przyszłego roku firma przedstawi aktualizację dotyczącą pojazdu.

Roadster

Elon Musk i Tesla planują wypuszczać kolejne modele samochodów elektrycznych

Kiedy Tesla ujawniła Roadstera w 2017 roku informując, że dąży do premiery pojazdu w 2020 roku, Elon Musk powiedział: „będzie to najszybszy samochód fabryczny, jaki kiedykolwiek wyprodukowano, kropka”.

Tesla twierdzi, że czteromiejscowy supersamochód rozpędza się do 100 mil na godzinę w 4,2 sekundy i osiąga maksymalną prędkość ponad 250 mil na godzinę. Według producenta pojazdów elektrycznych Roadster będzie mógł przejechać 620 mil na jednym ładowaniu. To więcej niż jakikolwiek inny pojazd elektryczny dostępny obecnie na rynku.

Musk powiedział również, że chce wyposażyć Roadstera w silniki rakietowe na sprężone powietrze. Takie rozwiązanie ma zwiększyć przyspieszenie pojazdu i potencjalnie dać mu możliwość unoszenia się na krótkich dystansach. Nie trzeba dodawać, że latająca Tesla prawdopodobnie nie będzie zaopatrzona w regulatory lotu.

Cena nowego Roadstera zaczyna się od 200 000 dolarów. Ostatnio Musk informował o opóźnieniach, mówiąc, że supersamochód powinien trafić do klientów w 2023 roku.

Semi

Elon Musk i Tesla planują wypuszczać kolejne modele samochodów elektrycznych

Podobnie jak Cybertruck i Roadster, Tesla Semi będąca ciężarówka klasy ósmej pozostaje w szufladzie „rozwoju pojazdów” od czasu ogłoszenia jej w 2017 roku. Tesla początkowo datował premierę dużego wozu na 2019 rok, ale wielokrotnie przesuwał ten termin.

W październiku Musk powiedział, że patrząc optymistycznie Semi zacznie być produkowane w 2023 roku. Ciężarówka wymaga zbyt wielu ogniw akumulatorowych i chipów komputerowych, aby zacząć produkować ją na dużą skalę wcześniej.

Z biegiem lat perspektywa naczepy zasilanej akumulatorem przyciągnęła wiele uwagi największych detalistów i spedytorów. Chcą oni wydawać mniej pieniędzy na paliwo i konserwację. PepsiCo, Walmart, Anheuser Busch, UPS i FedEx dokonały już rezerwacji Tesli Semi. Według Muska, ciężarówka będzie kosztować 180 000 dolarów za model o zasięgu 500 mil.

Co mylące, dyrektor generalny PepsiCo powiedział niedawno, że firma spodziewa się otrzymać pierwszą partię ciężarówek jeszcze w tym roku. Musk odpowiedział jedynie swoim obserwatorom na Twitterze: „Proszę, nie czytajcie o tym za dużo”.

Samochód za 25 000 dolarów

Elon Musk i Tesla planują wypuszczać kolejne modele samochodów elektrycznych

Podczas eventu „Battery Day” organizowanego przez Tesle we wrześniu 2020 roku Elon Musk obiecał, że w pełni autonomiczny samochód o wartości 25 000 dolarów trafi na rynek „za około trzy lata”. Musk sam przyznał, że punktualność nie jest jego mocną stroną, więc słuszne jest potraktowanie tej zapowiedzi z przymrużeniem oka.

Mimo to wydaje się, że Tesla robi postępy w tej sprawie. Firma zamierza ukończyć budowę centrum badawczo-rozwojowego w Chinach. Oznacza to, że do końca 2021 roku Tesla opracuje budżetowy pojazd elektryczny. Autorem tych słów jest prezes Tesla China — Tom Zhu.

Nadchodzący samochód przez entuzjastów firmy potocznie określany był jako Model 2. Musk niedawno powiedział jednak, że pojazd pojawi się pod inną nazwą.

Cyberquad

Cyberquad Tesla

Cyberquad pojawił się na scenie jako niespodzianka w ostatniej chwili podczas premiery Cybertrucka. Od tego czasu niewiele słyszeliśmy o tym pojeździe. Jednakże Tesla wydała wersję quada dla dzieci za 1900 dolarów przed samymi świętami.

Tesla nie przedstawiała ceny, daty premiery ani żadnych specyfikacji pojazdu. Wydaje się jednak, że dziennikarz motoryzacyjny — Bozi Tatarevicia odkrył nowe fakty o Cyberquadzie. Model, który pojawił się na scenie obok Cybertrucka jest napędzany silnikiem benzynowym Yamaha.

Van

Tesla Van

Musk wielokrotnie przedstawiał pomysł stworzenia furgonetki Tesli. Ostatnio wydarzyło się to podczas lutowego wywiadu w podcaście Joe Rogana. Przedsiębiorca stwierdził wtedy, że możliwe jest stworzenie vana, który będzie miał na sobie szereg paneli słonecznych. Wcześniej Musk podczas telekonferencji powiedział, że planuje zbudować furgonetkę, ale jest to stopowane przez braki w dostawach ogniw akumulatorowych.

Możliwe, że przyszła Tesla o dużej pojemności byłaby wykorzystywana do transportu pasażerów wzdłuż sieci podziemnych dróg zbudowanych przez The Boring Company. Jest to firma drążąca tunele, którą również prowadzi Elon Musk. Urzędnik do spraw transportu w hrabstwie San Bernardino w czerwcu ujawnił, że urząd współpracuje z Teslą nad 12-osobową furgonetką dla przyszłego tunelu wydrążonego przez Boring. Niestety firma oficjalnie nie ogłosił żadnego takiego pojazdu.

Źródło: Insider

Sprawdź najnowsze wpisy