apple iphone x face id

Sensor Face ID w 3D pod ekranem. Moje marzenie spełni się już niedługo

3 minuty czytania
Komentarze

Face ID to niewątpliwie jedna z najlepszych funkcji iPhone’ów od lat. Odblokowywanie urządzenia za pomocą skanera twarzy jest szybkie i wygodne. Niestety, ale producenci urządzeń z Androidem nie idą w tym samym kierunku. Smartfony z zielonym robotem mają w większości Face Unlock w 2D, które zawodzi pod względem bezpieczeństwa. Być może zmieni się to w 2022 roku.

Zobacz także: Wiedźmin sezon 2 na Netflix – wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzącym serialu

Face ID w iPhonie

Face ID

Face ID w połączeniu z systemem TrueDepth tworzy „mapę” na twarzy, rzucając na nią 30000 kropek i za ich pomocą generuje jej obraz w 3D. System ten uczy się danej twarzy, a jego odblokowanie nie będzie problemem, nawet gdy założymy okulary, czy zmienimy fryzurę. Użytkownicy smartfonów Apple począwszy od iPhone’a X, mogą tej funkcji używać na co dzień. Doświadczenie wskazuje, że Face ID jest po prostu świetne i działa bezproblemowo.

Nie dajcie się jednak nabrać na różnego rodzaju Face Unlock, które działają w 2D na wielu smartfonach z Androidem. Bezpieczeństwo tego rozwiązania jest żadne, można je oszukać zdjęciem. Jeżeli chodzi o skanowanie twarzy w 3D, to funkcja wspierana jest promieniami podczerwieni, które mapują twarz. Zabezpieczenie to jest bardziej bezpieczne od skanera linii papilarnych. Odblokowanie urządzenia to po prostu bajka.

Face ID u producentów z Androidem

Wiele osób ma pretensje o notcha, czyli wycięcie w iPhone’ach, jednak sensory do mapowania twarzy muszą przecież zostać gdzieś umieszczone. Bez ich obecności, iPhone miałby bezużyteczne skanowanie w 2D, za pomocą którego nie można by było logować się do aplikacji bankowych.

Huawei Mate 20 Pro
Huawei Mate 20 Pro

Face ID zostało już wsparte w Androidzie Q, jednak mało który producent smartfonów z Androidem zdecydował się na wersję w 3D. Taką technologią może pochwalić się Huawei w modelach Mate 20 Pro oraz Mate 30 Pro. Co ciekawe Google Pixel 4 i 4XL też mają takie rozwiązanie.

Sensory pod ekranem?

Tak bardzo znienawidzony notch już niedługo może zniknie ze smartfonów z Face ID w 3D. Firma Trinamix wprowadzi czujnik odblokowania twarzy 3D, który można schować pod wyświetlaczem OLED. Taka technologia wraz aparatem pod ekranem otwiera drogę do urządzeń, których przedni panel będzie w całości pokryty wyświetlaczem.

Co ciekawe, oprócz podczerwieni, technologia wykorzystuje „analizę profilu wiązki” do pomiaru odległości i materiału. Według Trinamix oferuje ona ten sam poziom wydajności, co konwencjonalne systemy. Jedynym ważnym wymaganiem jest wyświetlacz, który powinien być odpowiedniej jakości.

Trinamix twierdzi, że nowa technologia będzie wystarczająco bezpieczna do płatności mobilnych. Co więcej, rozwiązanie umożliwi wykrywanie skóry, dzięki czemu czytnik nie zostanie oszukany zdjęciem.

Póki co, nie wiadomo, którzy producenci zdecydują się wykorzystać tą technologię. Z pewnością Apple jest zainteresowane wyrzuceniem notcha z iPhone’a. Oczekuje się, że pierwsze smartony z Face ID w 3D pod ekranem, pojawią się w pierwszej połowie 2022 roku. Mam nadzieję, że któryś z producentów urządzeń z Androidem wykorzysta ten pomysł. Samsungu – patrzę na Ciebie!

Źródło: androidauthority

Motyw